dodany: 24.07.2012 | tagi: , , ,

Autor:

Lista znaczących zagrożeń dla Unii Europejskiej 2012

0

29 czerwca 2012 r. Tim Rains z Microsoft opublikował na blogs.technet.com 3. część raportu dotyczącego najczęstszych zagrożeń dla bezpieczeństwa sieciowego w Unii Europejskiej.

W 1. i 2. części skupił się na wskazaniu tych miejsc, które zanotowały najwyższy wskaźnik ataków złośliwego oprogramowania i/lub największy wzrost liczby infekcji w drugiej połowie 2011 r.

W 3. części skupił się na tych krajach/regionach UE, które notują najniższy wskaźnik liczby infekcji złośliwym oprogramowaniem. Podzielił się w nim także spostrzeżeniami, które mogą ustrzec inne regiony UE przed zagrożeniami ze strony złośliwych programów.

Wykres 1: Kraje UE z najniższym wskaźnikiem infekcji złośliwym oprogramowaniem (CCM) w 3. i 4. kwartale 2011 roku

Jak widać na wykresie  nr 1, kraje takie jak Finlandia i Szwecja miały w 2011 roku CCM poniżej światowej średniej. Ponadto lista najczęstszych zagrożeń w tych krajach charakteryzuje się wysokim odsetkiem występowania oprogramowania adware, a mniejszym jeżeli mowa o bardziej szkodliwych zagrożeniach.

 

 

Wykres 2: Oprogramowanie typu malware i potencjalnie niechciane kategorie oprogramowania w Finlandii w 4. kwartale 2011 r.

Na wykresie nr 2 widać oprogramowanie typu malware i potencjalnie niechciane kategorie oprogramowania w Finlandii w 4. kwartale 2011 – wyrażone procentowo w ilości „wyczyszczonych” z niechcianego oprogramowania komputerów (suma przewyższa 100%, ponieważ niektóre komputery zarażone były więcej niż 1 typem złośliwego oprogramowania).

Wykres 3: Top 10 grup zagrożeń w Finlandii w 2011 roku.

 

Wykres 4: Złośliwe oprogramowanie (malware) i potencjalnie niechciane kategorie oprogramowania w Szwecji w 4. kwartale 2011 roku.

Wykres nr 4 przedstawia złośliwe oprogramowanie (malware) i potencjalnie niechciane kategorie oprogramowania w Szwecji w 4. kwartale 2011 – wyrażone procentowo w ilości „wyczyszczonych” z niechcianego oprogramowania komputerów (suma przewyższa 100%, ponieważ niektóre komputery zarażone były więcej niż 1 typem złośliwego oprogramowania).

Wykres 5: Top 10 grup zagrożeń w Szwecji w 2011 roku.

 

Tim Rains podsumował swoje obserwacje. Podkreślił, że w krajach z niskim współczynnikiem infekcji dba się m.in. o:

  • silne publiczno-prywatne partnerstwo sprzyjające proaktywnym działaniom i szybkim reakcjom
  • aktywne monitorowanie zagrożeń, komunikowanie się i działanie w celu unikania zagrożeń
  • kulturę IT, w której administratorzy reaguje błyskawicznie na infekcje systemu lub próby włamania
  • politykę ścigania hakerów i aktywne zapobieganie zagrożeniu poprzez separację (kwarantannę) zainfekowanych systemów
  • kampanie edukacyjne i skupianie uwagi mediów na zwiększaniu świadomości społeczeństwa
  • znikomą ilość pirackiego oprogramowania
  • regularne aktualizacje oprogramowania

Wnioski i wskazówki Tima Rainsa są dostępne również w artykule opublikowanym przez wiodącego dostawcę Internetu w Finlandii – TeliaSonera. W artykule, TeliaSonera przedstawia metody z których korzystają, aby utrzymać jedną z „najczystszych” sieci na świecie.

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *