dodany: 22.04.2013 | tagi: kryptoanaliza, kryptologia, szyfrowanie, szyfry, zagadka
8 nierozwiązanych szyfrów, które intrygują do dziś

Przez ponad tysiąc lat toczyła się zawzięta walka pomiędzy twórcami szyfrów i tymi, którzy próbowali je rozwiązać. Prawie dwa miesiące temu opublikowaliśmy artykuł traktujący głównie o szyfrach, które zostały złamane (zobacz: Szyfry, skarby i starożytne cywilizacje). Jednak istnieją tak dobrze zakamuflowane wiadomości, które po dekadach (a nawet wiekach) kryptoanalizowania wciąż nie zostały odczytane. Niżej przedstawiamy zestawienie subiektywnie wybranych ośmiu najbardziej enigmatycznych szyfrów.
1. Pismo linearne A – Starożytna Kreta, XVIII wiek p.n.e.
Pismo linearne A jest jednym z 25 systemów piśmienniczych, które, w przeciwieństwie do np. hieroglifów, nie zostały rozszyfrowane do dzisiaj.
Gliniane tabliczki wykopane przez archeologów na greckiej wyspie Krecie wywodzą się prawdopodobnie z kultury minojskiej, która jest źródłem greckiej legendy o Tezeuszu i Minotaurze.
Znaki na jednej z tablic (datowanej na lata od 1450 do 1375 p.n.e.) są znane jako pismo linearne B, którego sposób odczytania został opublikowany w 1953 roku. Niestety nigdy nie udało się odgadnąć szyfru ze starszych tablic glinianych (datowanych na lata od 1750 do 1450 p.n.e.).
Wiadomo, że to co nazywamy pismem linearnym A, jest bezpośrednim poprzednikiem pisma linearnego B, jednak zrozumienie tego drugiego nie pomaga w żaden sposób.
2. Manuskrypt Voynicha – XV wiek, Włochy
Kupiony w 1912 roku przez sprzedawcę książek Wilfrida Voynicha, 240-stronicowy rękopis został nazwany jednym z najbardziej tajemniczych manuskryptów świata.
Zawiera w sobie sześć odmiennych sekcji. Każda z nich to nierozszyfrowalny tekst, obok którego znajdują się ilustracje astronomiczne, biologiczne, kosmologiczne i farmaceutyczne.
W tekście użyto ponad 170 tysięcy symboli. Naukowcy wskazują na statystyczne właściwości podobne do języków naturalnych. Podczas dalszych analiz statystycznych można dojść do wniosku, że manuskrypt to zwykłe oszustwo, ale panuje ogólne przekonanie, że jest on zbyt złożony więc w tym przypadku jest prawdziwy.
Manuskrypt Voynicha na przestrzeni lat przyciągnął uwagę wielu chętnych złamania szyfru, między innymi znanego kryptoanalityka wojskowego Williama Friedmana.
3. Beale Papers – 1885, Virginia, USA
Legenda mówi o trzech szyfrach opublikowanych w stworzonym przez anonimowego autora pamflecie z 1885 roku. Szyfry rzekomo zawierają informacje o miejscu ukrycia skarbu odkrytego przez Thomasa J. Beale’a i zakopanego gdzieś w Virginii w latach dwudziestych XIX wieku.
Autor przytacza historię odkrycia złota i tego w jaki sposób trzy zaszyfrowane wiadomości znalazły się w jego posiadaniu. Dodatkowo mają znajdować się tam informacje, jak została rozwiązany drugi szyfr. Beale pokazał, że był to szyfr książkowy, w którym kluczem do rozwiązania jest Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W wiadomość znajdowała się informacja o zawartości skarbu (wartego około 20 milionów dolarów).
Poszukiwacze skarbów powinni wziąć pod uwagę wyniki analizy pamfletu sugerujące, iż samo dzieło oraz szyfry zostały napisane przez jedną osobę, przez co wiele osób twierdzi, że cała zagadka jest po prostu oszustwem.
4. Dorabella – 1897, Wolverhampton, Wielka Brytania
Edward Elgar wysłał list do bliskiej przyjaciółki nazywającej się Dora Penny (nazywana też Dorabellą). Wiadomość zawierała 87 znaków.
Dorabella nigdy nie była w stanie zrozumieć treści sama i mimo kilku propozycji rozwiązania szyfru, wciąż nie ma uniwersalnej i zaakceptowanej wersji. Takie same znaki zostały znalezione w programie Elgarowego koncertu Liszta z 1886 roku („Liszt fragment”), które podpowiadają muzyczne rozwiązanie. Notatnik z 1920 roku pisany przez Edwarda zawiera te symbole i ćwiczenia szyfrowania. Inne znaki znalezione na tych stronach mogą zawierać klucz do rozszyfrowania zagadki.
5. Szyfr D’Agapeyeff – 1939, Oxford, Wielka Brytania
Jest pewnego rodzaju tradycją, że książki o tematyce kryptologii zawierają szyfr zostawiony jako wyzwanie dla czytelników. Zadanie opublikowane w książce D’Agapyeff “Kody i Szyfry” do dziś pozostaje nierozwiązane.
Jeśli zignorować ostatnie trzy zera, to wiadomość zbudowana jest ze 196 (14²) dwucyfrowych par. Pierwsza cyfra jest jedną ze zbioru {6,7,8,9,0} i druga zaczyna się jedną z {1,2,3,4,5}. To pozwala na zaszyfrowanie 25 liter (matryca 5×5) i powinno być stosunkowo łatwe do złamania.
Autor książki powiedział później, że zapomniał w jaki sposób zaszyfrował swoją wiadomość, więc zagadka została usunięta z kolejnych edycji książki. Jest bardzo prawdopodobne, że wiadomość nigdy nie została rozszyfrowana z powodu błędów podczas procesu jej tworzenia.
6. Szyfry Blitz – II Wojna Światowa, Londyn, Wielka Brytania
Wszystkie z omawianych szyfrów są dobrze udokumentowane i były analizowane przez wiele lat. W przeciwieństwie do tego – jak na razie mało wiemy na temat szyfrów nazwanych “Blitz” odkrytych podczas drugiej wojny światowej w zbombardowanej piwnicy we wschodnim Londynie. Zostały one opublikowane całkiem niedawno.
Zdjęcia ukazują kilka ze stron znalezionych w drewnianym pudełku ukrytym w ścianie piwnicy. Zawierają one 50 różnych znaków. Pochodzenie tych zaszyfrowanych dokumentów nie jest znane. Niektórych spekulują, że mogą to być osiemnastowieczne szyfry wolnomularskie. Więcej informacji i analiz jest potrzebne, aby móc ocenić pochodzenie i prawdziwość tych szyfrów.
7. Gołąb D-Day – 6 czerwca, 1944, Francja
W ostatni listopad w kominie w Surrey (Wielka Brytania) zostały odkryte pozostałości gołębia pocztowego. Gołąb przesyłał zaszyfrowaną wiadomość.
Wiadomość zaadresowana do „X02” z „W Stot Sjt”. Zawiera 27 pięcioliterowych grup oraz jeden z dwóch duplikatów informacji wysłanych z Francji okupowanej przez nazistów podczas lądowań D-Day.
Najbardziej prawdopodobne jest, że szyfr opiera się na książce kodowej, gdzie każda grupa liter ma swoje znaczenie. Dodatkowo możliwe, że wiadomość została podwójnie zakodowana (szyfr szyfru) za pomocą szyfru z kluczem jednorazowym (teoretycznie nierozwiązywalny).
To oznacza, że bez autentycznego materiału kryptograficznego użytego w tamtym czasie jest niemożliwe sprawdzenie zaproponowanego rozszyfrowania.
W oficjalnym stanowisku GCHQ (Centrala Łączności Rządowej) przekazuje: Setki z proponowanych rozwiązań były dokładnie przebadane przez naszych ekspertów w GCHQ. Jak dotąd żaden nie udowodnił ich wiarygodności.
8. Notatki Ricky’ego McCormicka – 1999, Missouri, USA
W poprzednim artykule przytaczaliśmy historię Zodiaca. Tym razem znów mamy do czynienia z przypadkiem szyfru, którego rozwiązanie mogłoby doprowadzić do identyfikacji mordercy. W czerwcu 1999 roku na polu uprawnym w Missouri zostało odkryte ciało 41-letniego Ricky’ego McCormicka. Dwanaście lat później światło dzienne ujrzała informacja, że w kieszeniach jego ubrania znaleziono także dwie zaszyfrowane wiadomości.
FBI uznało sprawę za zabójstwo, ale morderca McCormicka nigdy nie został złapany, a notatki nie zostały odszyfrowane. Nikt z rodziny Ricky’ego nie wie, jak przeczytać jego notatki. Jeden z pracowników FBI, zajmujący się kryptografią, Dan Olson powiedział: Jesteśmy naprawdę dobrzy w tym co robimy, ale do tego problemu potrzebujemy pomocy.
Ktokolwiek, kto posiada informacje jak rozszyfrować wiadomości powinien skontaktować się bezpośrednio z FBI.
Zagadek jak tych wyżej w naszym życiu jest znacznie więcej. Wybrane przykłady to tylko czubek góry lodowej. Oczywiste, że wiele z podobnych szyfrów może być zwykłym oszustwem. Jednak niektóre z nich mogą zawierać znaczące informacje, pomocne w różnych śledztwach czy rozumieniu historii oraz starożytnych kultur. Kto wie, może wśród naszych czytelników znajdzie się ktoś, kto rozwiąże jakiś szyfr?
"XVIII-wieczne szyfry Freemasona"? Piękne tłumaczenie, nie ma co…
Chochlik został przepędzony. Dzięki!
"One time pad" nie tłumaczy się jako "jednorazowe przesunięcie" tylko http://pl.wikipedia.org/wiki/Szyfr_z_kluczem_jedn…
"kryptoanaloga" – nie ma takiego słowa, jest kryptoanalityk i kryptolog.
Tłumaczenie matrix jako matryca (zamiast normalnego "macierz") też trochę boli…
A w ogóle w takim zestawieniu nie powinno zabraknąć Kryptosa http://en.wikipedia.org/wiki/Kryptos
Poprawione, dzięki. O Kryptosie już było http://websecurity.pl/szyfry-skarby-i-starozytne-…
Very good article. I absolutely appreciate this website.
Thanks!
Thanks for some other informative blog. The place else could I
get that kind of info written in such an ideal method? I’ve a undertaking that I am just now operating on, and I have been at the glance out for
such information.
Jeśli chodzi o Manuskrypt Voynicha to zdecydowana większość badaczy skupia się na próbie rozszyfrowania kodu pisma. Wielki szacunek dla nich. Według mnie, sam tekst jest celowo zastosowaną mistyfikacją mającą zaangażować czytelników w bezowocne poszukiwania kodu manuskryptu podobnie jak np. celowo rozsypane niczym puzzle Centurie Nostradamusa. Ja w swoich poszukiwaniach skupiłem się na symbolicznym znaczeniu ilustracji. Dla kogoś kto ma tylko naukowe spojrzenie na zagadnienie szyfrowania, wszystko to proponuję wydawać się może zbyt mało wiarygodne, nie falsyfikowalne. Dlatego też proszę o cierpliwość – dopiero większa ilość ilustracji potwierdzi moją teorię mówiącą o tym, iż: Manuskrypt, a konkretnie część Zielarska stanowi, według mnie, swoiste kompendium wiedzy o Ewolucji Życia na Ziemi – począwszy od jego kosmologicznego aspektu, poprzez Ewolucję Człowieka (Teoria Darwina), aż po Prehistorię, a także Historię Współczesną. W dalszej części sekcji Zielarskiej jej autor zaszyfrował wszystkie najważniejsze wydarzenia z naszej historii powszechnej z taką dokładnością, iż niejeden podręcznik do nauki historii mógłby mu pozazdrościć dokładności. Dokładniejsze informacje zamieszczam na stronie: http://gloriaolivae.pl/
Sinusitis means sinus inflammation. Most bouts of sinusitis are associated with an infection. I had recurrent sinus inflammation affecting my cheekbone sinuses when I was young. Check out my blog to find out more about how to treat sinus infection and sinusitis antibiotics.
Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding anything totally,
but this post gives pleasant understanding yet.
Feel free to surf to my blog post … Clash of Clans free Gems
you are in reality a good webmaster. The web site loading speed is amazing.
It seems that you are doing any unique trick.
In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful process in this matter!
Not only do you keep coming back, however the will tell their friends about an individual.
It won’t cost much and also the returns could be amazing.
Around the globe the way you find sellers and buyers.
This article offers clear idea for the new viewers of blogging, that really how to do blogging and site-building.
Wonderful write-up. I was checking out constantly this web site that i’m impressed! Invaluable info specially the shutting down stage :) My partner and i manage this sort of details lots. I was looking for this specific information for years gowipe. Thanks a lot as well as involving fortune.
lookie here
Proponuję dopisać punkt nr 9 czyli ZAKODOWANA Księga Apokalipsy św. Jana. W tej chwili to najważniejsze i najpilniejsze zadanie. Dla kryptologów. Można ocalić 1/3 ludzkości. Należy zdemaskować oblicze Antychrysta.
33 procent to akurat tyle co ma Pis :)
Rozwiązanie zagadki nr 3. Uwaga nr 1 – zauważyłam że w samym środku liczb, jest liczba 666 na którą jestem wybitnie uczulona, tu jest środek czyli centrum rysunku – mapy. Uwaga nr 2 – zauważyłam że jest sporo liczb 106. Uwaga nr 3 – trzeba połączyć liczby 106 z centrum (czyli 666). Z połączenia liczb wyjdzie gwiazdozbiór smoka. Leokadia Janiszewska, Gdynia (695 957 917)
Hi. Ten ostatni to pikus, wtstarczy sie przylozyc. Nic konkretnego nie pisze, wydobylam jakas nazwe ulicy i miejcowosc i takie tam.