dodany: 09.12.2012 | tagi: , ,

Autor:

Apple zatrudnia byłą hakerkę Microsoftu

0
Apple zatrudnia byłą hakerkę Microsoftu

Apple zatrudnił znaną badaczkę bezpieczeństwa komputerowego, która pomogła Microsoftowi zabezpieczyć Windowsa.

Kristin Paget – dawniej znana jako Chris Paget – obecnie zaczęła pracę w zespole zajmującym się zabezpieczeniami w Apple. Nieco ponad pięć lat temu Paget była częścią małego zespołu elitarnych hakerów wprowadzonych przez Microsoft do pracy nad zniwelowaniem bugów w Windowsie Vista.

Niby nic w tym dziwnego, ludzie zmieniają pracę, przechodzą z firmy do firmy. Ale zmiana pracodawcy w tym wypadku może mieć wymiar inny niż lepsze warunki płacowe i większy wachlarz możliwości rozwijania swojego talentu hakerskiego.

Apple zaczyna bać się o swoje bezpieczeństwo. Patrząc na ich tegoroczne 600 000 Maców ze złośliwym oprogramowaniem, chyba mają się czego obawiać.

Cyberkryminaliści długo koncentrowali się na atakach na system operacyjny Microsoftu, ale ostatnio coraz więcej mówi się o celowaniu na OS X. W tym roku na konferencji Black Hat jeden z inżynierów nadgryzionego jabłka mówił o staraniach dokonania inwazji na społeczność zajmującą się bezpieczeństwem.

Paget przyznaje, że jest teraz pracownikiem Apple, ale odmawia jakichkolwiek komentarzy dotyczących specyfikacji obranego stanowiska i odsyła do grupy zajmującej się PR w Apple. Niestety rzeczniczka Apple, również odmówiła jakichkolwiek komentarzy.

Praca jaką wykonywała dla Microsoftu również była tajemnicza. Cokolwiek mogła powiedzieć dopiero 5 lat po wygaśnięciu kontraktu. Nastąpiło to w 2011, na konferencji Black Hat w Las Vegas powiedziała, że zespół Microsoftu w dniu jej zatrudnienia spodziewał się, że Vista będzie czysta jak świąteczny obrus, ale Paget w dość krótkim czasie pokazała, jak bardzo się mylili. Mówiła wtedy:

Zapobiegliśmy wielu błędom w Viście. Jestem dumna z liczby bugów, jakie znaleźliśmy i pomogliśmy naprawić.

Polowanie na bugi było tak udane, że Paget zmusiła Microsoft do przesunięcia daty wypuszczenia Visty. Kiedy praca została wykonana  cały zespół otrzymał koszulki od wiceprezesa Microsoftu ds. Windowsa, Briana Valentine’a, z napisem Opóźniłem Windowsa Vistę.

Aż do tego lata Paget była szefem hakerów w Recursion Ventures, firmie specjalizującej się w zabezpieczaniu sprzętu. Swoje odejście w lipcu argumentowała chęcią przerwy w szukaniu błędów w nadzieli na znalezienie pracy, która dotyczyłaby budowania bezpiecznego sprzętu.

Pisała wtedy na Twitterze, że za dużo już niszczyła i teraz chciałaby coś stworzyć dla odmiany.

Paget trafiła na czołówki gazet w 2010 roku, kiedy zbudowała własna stację bazową przechwytującą telefon komórkowy na  konferencji Defcon. Wtedy Paget była znana jako Chris. Gdy zmieniła płeć w 2011 stała się Kristin.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *