dodany: 26.12.2012 | tagi: , ,

Autor:

Artykuł: Jak chronić się przed malware – cz. 3. Ochrona sieci

3

Święta już prawie za nami, ale atmosfera dni wolnych od pracy nadal się unosi. Aby umilić Wam ten wieczór, postanowiliśmy opublikować kolejną część poradnika dla użytkowników systemów Windows. Tym razem mówimy o ochronie sieci.

Poprzedni rozdział dotyczył procesu identyfikacji i oceny potencjalnych zagrożeń w przypadku ataku złośliwego oprogramowania. Drugi etap koncentruje się na ochronie warstwy sieciowej. Ataki odbywające się przez sieć stanowią największą liczbę zarejestrowanych przypadków działania złośliwego oprogramowania. Malware wykorzystuje zazwyczaj słabości w obronie sieci obwodowej, w celu uzyskania dostępu do wewnętrznych urządzeń hostujących naszej infrastruktury IT. Urządzeniami podatnymi na ataki mogą być komputery, serwery, routery czy nawet firewalle. P, Jednym z najtrudniejszych do rozwiązania problemem jest pogodzenie wymogów działania systemu informatycznego ze skuteczną jego obroną. Na przykład Win32/Taterf, to rodzina robaków, które rozprzestrzeniają się za pośrednictwem wirtualnych dysków sieciowych (mapowanie). Z punktu widzenia działania infrastruktury danej organizacji, rezygnacja z mapowania dysków, w większości przypadków, może być niemożliwa. Należy więc osiągnąć możliwy kompromis pomiędzy biznesowymi wymaganiami organizacji, a akceptowalnym poziomem ryzyka.

Przejdź do artykułu…

avatar
Redaktor naczelny WebSecurity.pl
Ewangelista Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz działacz społecznościowy. Współzałożyciel Fundacji Aegis. Współpracownik Polskiego Radia Szczecin – specjalista w zakresie otwartego oprogramowania. Wieczny student, pasjonat, geek. Organizator konferencji oraz wydarzeń związanych z integracją lokalnych społeczności FLOSS.

3 odpowiedzi na “Artykuł: Jak chronić się przed malware – cz. 3. Ochrona sieci”

 1. avatar Rocik pisze:

  Ostatni szum kolejnych złośliwych aplikacji na Facebooku pokazuje, że ludzie są po prostu głupi. Poradniki są przydatne, ale i tak zauważają je tylko "osoby z branży".

  • avatar Barthalion pisze:

   Nie można oczekiwać wiele od ludzi, którzy kupują najnowszego iPhone'a, a nie wiedzą nawet jak wyłączyć w nim wibracje (tró story). Ostatnie czego można się po nich spodziewać to świadomość albo chęci zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Sieci.

  • avatar 11mariom pisze:

   Jeśli ktoś myśli, że ludzie zaczną się przejmować bezpieczeństwem w sieci to jest w błędzie mówiąc łagodnie. Oni nie wiedzą i chcą w tej niewiedzy pozostać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *