Aspekty prawne cloud computingu, czyli co chroni nasze dane…

dodany: 28.02.2013 | tagi: , ,

Autor:

19

Z powodu wciąż powracających pytań oraz obaw o bezpieczeństwo chmury, postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie dyrektywy i prawa regulują zasady dostarczania tych usług? Zasady korzystania z usług świadczonych w modelu chmurowym (w tym część zagadnień związanych z bezpieczeństwem) reguluje umowa z dostawcą. Zawarte są w niej wszelkie informacje dotyczące przetwarzania naszych danych. Niektóre postanowienia wynikają z prawa obowiązującego w danym państwie.

(więcej...)

Co zmieni się w prawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną? (część 1.)

dodany: 25.02.2013 | tagi: ,

Autor:

7

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji powróciło do pomysłu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną – na stronach BIP MAiC można znaleźć Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: „Projekt”). W cyklu kilku najbliższych artykułów zajmę się przedstawieniem zapisów dotyczących najistotniejszych z projektowanych zmian oraz ich komentarzem.

(więcej...)

Wiążące reguły korporacyjne przetwarzania danych osobowych

dodany: 15.01.2013 | tagi: , , , ,

Autor:

0

Z dniem 01 stycznia 2013 r. wprowadzono wiążące reguły korporacyjne (BCR) dla przetwarzających, którymi są wewnętrzne kodeksy postępowania dotyczące ochrony i bezpieczeństwa danych mające na celu zapewnienie, że przekazywanie danych osobowych poza obszar Unii Europejskiej przez przetwarzającego, który działa w imieniu swoich klientów i wedle ich instrukcji, będzie odbywało się zgodnie z przepisami UE o ochronie danych.
BCR mają charakter wewnętrznych zasad przyjmowanych przez międzynarodowe korporacje, które definiują globalną politykę przetwarzania danych osobowych wewnątrz danej korporacji do lokalizacji położonych w państwach, w których nie obowiązuje należyty stopień ochrony danych osobowych.
Czytaj dalej…

(więcej...)