dodany: 06.07.2013 | tagi: , ,

Autor:

Będą większe kary za cyberprzestępstwa

1

Parlament Europejski zaakceptował propozycję nowego wymiaru kar dotyczących cyberprzestępczości. Oprócz tego wprowadzono nowe zasady, które mają zapewnić lepszą współpracę między sądami i policją na terenie całej Unii Europejskiej.

Za wprowadzeniem nowych przepisów głosowało 541 eurodeputowanych, natomiast 91 zgłosiło sprzeciw. Zaledwie 9 wstrzymało się od decyzji.

Dyrektywa ta stanowi aktualizację przepisów z 2005 roku i należy się spodziewać, że w niedługim czasie zostanie ona zaakceptowana przez Radę. Gdy to nastąpi, kraje członkowskie będą miały 2 lata na wprowadzenie nowych przepisów w życie.

Nowe przepisy wymagają na krajach członkowskich wprowadzenia maksymalnych kar nie mniejszych niż 2 lata pozbawienia wolności dla cyberwłamywaczy. Przepisom tym będą także podlegać osoby, które propagują, tworzą bądź sprzedają programy pomocne przy tego typu atakach.

Pojęcie „niskiej szkodliwości” będzie nadal funkcjonować i będzie wyłączone spod tego systemu kar, aczkolwiek definicja ta będzie zależna od konkretnego kraju.

Wyszczególniono także odrębne kary za używanie botnetów – w tym wypadku kara pozbawienia wolności będzie wynosić 3 lata.

Jeśli ktoś dokona włamania do głównych systemów państwowych musi się liczyć z karą 5 lat pozbawienia wolności. Ten sam wymiar kary przewidziany jest za przestępstwa o poważnych konsekwencjach i te dokonane przez organizacje przestępcze.

Nowością jest wprowadzenie 8-godzinnego terminu na udzielenie pomocy państwom członkowskim. Czas ten będzie liczony od momentu zgłoszenia cyberprzestępstwa.

Nowe sankcje karne nie ominęły także firm, które mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności w przypadku nielegalnego zdobywania informacji o konkurencji, np. poprzez wynajęcie. Konsekwencje za tego typu działania mogą nawet doprowadzić do likwidacji działalności gospodarczej.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do dokumentu 2010/0273(COD).

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Jedna odpowiedź do “Będą większe kary za cyberprzestępstwa”

  1. avatar Wojtek pisze:

    Jesteśmy grupą skupioną wokół witryny mojeprogramy – to tu dowiesz się wszystkiego o juwenaliach!. Umieszczamy informacje o koncertach jak też eventach towarzyszących we wszystkich miastach i uczelniach. Gdy musisz rozeznać się, kiedy rozpoczynają się występy bądź otrzymać harmonogram eventów, zajrzyj na nasz serwis. Odszukasz tam wygodną wyszukiwarkę oraz będziesz mógł pozostawić po sobie komentarz. Dokładamy dokładnych starań, aby wszystkie harmonogramy były aktualne, dlatego na bieżąco sprawdzamy organizowane imprezy. Już teraz zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *