dodany: 20.02.2013 | tagi: , ,

Autor:

Big Mac under attack

1

Odłóżcie wszystko,  co w tej chwili robicie i skupcie się na tym, co zaraz przeczytacie. Stało się niemożliwe, Apple przyznaje, że złośliwe oprogramowanie zainfekowało jego systemy operacyjne.

Samozwańczy król okazał się równie nagi, jak ludzie, z których się śmiał. Kilka dni po wyznaniu Facebooka, w którym była mowa o wyrafinowanym ataku na jego systemy, Apple postanawia wydać oświadczenie, w którym wyjawia, że jego systemy również zostały zaatakowane i to przez tych samych cyberprzestępców!

Apple zidentyfikowało złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało określoną liczbę systemów Maca przez lukę w plug-inie Javy w przeglądarkach. Złośliwe oprogramowanie było wykorzystane w ataku przeciwko Apple i innym firmom. Rozprzestrzeniało się przez witrynę dla deweloperów oprogramowania.

Kto jest głównym winnym? Java, bo przecież Apple kompletnie nic zrobić nie mogło, żeby temu zapobiec. Chyba się tego nie spodziewano.

Określoną liczbą systemów były systemy pracowników Apple, ale, na szczęście dla nich, żadne dane nie zostały skradzione. Komputery z zaatakowanymi systemami zostały odseparowane, a firma już wszczęła postępowanie (wraz z służbami egzekwującymi prawo) mające na celu znalezienie źródła złośliwego oprogramowania.

Apple od razu wydało zaktualizowane narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania korzystającego z Javy i zaleca jego instalację wszystkim użytkownikom, którzy posiadają Javę na swoich Macbookach.

Dodatkowo Apple wydało aktualizację bezpieczeństwa dotyczącą załatania luki Javy. Java for OS X 2013-001 jest już dostępna w sekcji Aktualizacji Oprogramowania w Mac App Store i na stronie Apple’a.

Apple wychodzi na bohatera szybko ratując swoich użytkowników korzystających z Javy. A sama Java znowu zmieszana z błotem i skazana na banicję.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Big Mac under attack”

  1. avatar Anastrozol pisze:

    Różny serwisy, różny poziom i sensjacja w czym innym. Spokojniej napisany artykuł: http://zaufanatrzeciastrona.pl/post/do-apple-tez-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *