dodany: 12.03.2013 | tagi: , , ,

Autor:

Były szef ABW tworzy nową specsłużbę

0

Powstaje nowa służba specjalna zajmująca się kryptografią, wywiadem radiowym i elektronicznym.

Jak dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna” jej utworzenie Ministerstwo Obrony Narodowej powierzyło gen. Krzysztofowi Bondarykowi, byłemu szefowi ABW.

 Od połowy ubiegłego roku wspólnie z ABW prowadzimy projekt naukowo-badawczy, którego celem jest powołanie Narodowego Centrum Kryptografii

– przyznaje rzecznik MON Jacek Sońta. Problem w tym, że nic na ten temat nie wie parlament.

 Niewykluczone, że to sensowny pomysł, jednak jak się to ma do zapowiedzi PO o ograniczaniu liczby służb i ich roli?

– zastanawia się szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła z PiS.

Jak dotąd środki na utworzenie centrum kryptografii zapewnia grant o wysokości niemal 10 mln zł pochodzący z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To jednak zdecydowanie za mało.

Na stworzenie prawdziwego wywiadu i kontrwywiadu elektronicznego potrzeba kilkuset milionów złotych. Nie wierzę aby w najbliższych latach znalazły się na to środki, uważa jeden z ekspertów współpracujących z sejmową komisją ds. służb

– dodaje Opioła.

Źródło: PAP

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *