dodany: 24.03.2013 | tagi: ,

Autor:

Chiński narodowy system operacyjny będzie oparty na Ubuntu

8

Chiński rząd zapowiedział budowę systemu operacyjnego opartego na open source’owym Ubuntu.

Chińskie Centrum Oprogramowania i Promocji Zintegrowanych Chipów, część chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnej ogłosiło w czwartek, że architekturą będącą punktem odniesienia dla systemu operacyjnego ukierunkowanego na rynek chiński będzie Ubuntu.

Współpracując z Canonicalem, który stoi za Ubuntu, Centrum planuje wydanie swojego systemu operacyjnego Ubuntu Kylin już w kwietniu. W planach jest także rozszerzenie Kylin OS na inne platformy.

Ta współpraca istotnie wpłynie na rynek chiński i jego lokalnych inwestorów

– powiedziała w oświadczeniu Jane Silber, CEO Canonicala.

Ubuntu Kylin jest wskrzeszeniem projektu o nazwie Kylin OS opartego na Mach i FreeBSD opublikowanego w 2007 roku, który był w tamtym czasie chińską odpowiedzią na szerzące się ataki zagranicznych rządów i bezpieczną tarczą dla złośliwiego oprogramowania.

Pierwsze wydanie Ubuntu Kylin będzie zawierać funkcje i aplikacje, na które jest zapotrzebowanie w Chinach, takie jak chińskie kalendarze, wskaźniki pogody, wyszukiwanie  w najpopularniejszych serwisach muzycznych. Przyszłe wersje będą także obejmować integrację z mapami Baidu, serwisem zakupowym Taobao, przetwarzanie płatności dla chińskich banków, usługi informacyjne o pociągach i samolotach.

Zespół Ubuntu Kylin współpracuje także z WPS, najpopularniejszym pakietem biurowym w Chinach i tworzy narzędzia do edycji zdjęć oraz narzędzia do zarządzania systemem, które będą mogły być włączone do innych wersji Ubuntu na świecie.

Budowa chińskiego systemu operacyjnego jest częścią pięcioletniego planu rządowego mającego na celu promowanie otwartego oprogramowania i przyspieszenie wzrostu otwartego ekosystemu w Chinach.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

8 odpowiedzi na “Chiński narodowy system operacyjny będzie oparty na Ubuntu”

 1. avatar Rocik pisze:

  Jeśli to Chiński system narodowy to śmiem twierdzić, że rząd wstawi tam głównie masę kodu który będzie szpiegować.

  • avatar Michał Smereczyński pisze:

   RMS powiedziałby Ci, że nie ma takiej potrzeby, bo ten kod już tam jest i wstrętny Amazon już nas śledzi ;)

   • avatar Rocik pisze:

    Informacji o obywatelu nigdy za wiele.. :P

   • avatar 11mariom pisze:

    Wiesz… z jednej strony wszyscy się śmieją z RMSa, z jego poglądów i tak dalej. Tylko koniec końców bardzo często się okazuje, że on ma rację. I jak tak pomyśleć ile stron, ile instytucji, ile kamer, maszty GSM i tak dalej nas szpieguje… głowa zaczyna od tego boleć.

 2. avatar gall_anonim pisze:

  gorzej niz za komunizmu, bo teraz to odbywa sie przez bilingi internetowe i telekomunikacyjne

 3. avatar gall_anonim pisze:

  zapomnialbym dodac ze rowniez poprzez programiki szpiegujace, np taki windows – polowa swiata na tym siedzi i sie dziwia ze idioci amerykanie maja o nich informacje

 4. avatar yandex.com pisze:

  Hi there. I uncovered your own blog page the usage of ask. That’s a genuinely nicely composed post. Let me make sure you save it and also get back to read through added of your information. Wanted post. Let me unquestionably go back yandex.com.

 5. 4:12 AM ‚ A commercial burglary at House of Basturma, 2487
  Washington Blvd. This is a great alternative to the
  traditional door bell set up, as installation of multiple
  pushbuttons for multiple doors can be coordinated with multiple receivers for
  larger houses or buildings that may call for many receivers.
  In fact, the only thing i – Books lacks is a big library of titles,
  which will come in time.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *