dodany: 19.02.2013 | tagi: , , ,

Autor:

Chińskie cyberataki na USA potwierdzone?

1

W ostatnim czasie o wiele ataków cybernetycznych oskarża się Chiny. Ostatnim najgłośniejszym był atak na New York Times (zobacz newsa: Kontrowersyjna skuteczność Nortona). Wczoraj amerykańska firma Mandiant opublikowała raport, z którego wynika, że owymi atakami zajmuje się regularnie chińska armia! Wg raportu atakami na amerykańskie firmy zajmowała się grupa hakerów kryjąca się pod kryptonimem APT1, który jest skrótem od Advanced Persistent Threat.

Samo takie stwierdzenie byłoby niczym bez odpowiednich dowodów, a te rzekomo posiada właśnie Mandiant. Firma ta zwraca uwagę na związek APT1 z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą (w skr. PLA), znaną też jako jednostka 61398, przy czym słowo znana jest zbyt na wyrost, gdyż ugrupowanie to jest bardzo tajemnicze.

Oto zajmowane miejsce w ramach struktury PLA:

Struktura organizacyzjna PLA

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest fakt, że w dniu wczorajszym NYT opublikował artykuł o tej mistycznej jednostce. Wynika z niego, że wspomniany atak na tę gazetę nie został wykonany przez ww. jednostkę.

W samy raporcie określono jednak fizyczne położenie siedziby 61398, a nawet zdjęcie samego budynku:

Z danych wynika, że APT1 działa od 2006 roku. W samym raporcie określono także inne cele ataków jednostki 61398:

Ataki jednostki APT1

W raporcie zawarto szczegółowe dane dotyczące poszczególnych ataków – hakerzy posługiwali się głównie socjotechniką. Firma Mandiant przygotowała również film wideo demonstrujący sposób tego typu ataku:

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Jedna odpowiedź do “Chińskie cyberataki na USA potwierdzone?”

  1. avatar instalki pisze:

    Jesteśmy społecznością skupioną wokół witryny darmowe programy – to tu zamieszczane są najistotniejsze informacje o juwenaliach!. Dysponujemy bogatym spisem listą rozkładów koncertów czy też eventów juwenaliowych przeprowadzanych w całej Polsce. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się, kiedy rozpoczynają się koncerty bądź zobaczyć rozkład wydarzeń, zapraszamy na nasz portal. W celu łatwiejszego odszukiwania udostępniamy spis miejscowości A-Z, jak też i oddaliśmy do wykorzystania szybką przeszukiwarkę. Dokładamy dokładnych starań, żeby wszelkie harmonogramy były aktualne, stąd też nieustannie sprawdzamy najważniejsze imprezy. Jak najbardziej zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *