dodany: 04.02.2013 | tagi: ,

Autor:

Chiny chcą zmienić zasady ochrony danych klientów – na ich korzyść

1

Chiński rząd postanowił zmienić zasady, których przestrzegają firmy podczas przetwarzania danych osobowych swoich klientów. Za podjętą decyzją poszły od razu nowe wytyczne, które, choć jeszcze nie są prawnie wiążące, obowiązują już od piątku.

Według nowych zasad firmy są obowiązane do usunięcia wszelkich informacji o kliencie po ich użyciu. Same dane mogą być gromadzone, ale tylko w przypadku wyrażenia zgody przez ich właściciela i bezzwłocznie usunięte po ich użyciu.

Nowością jest wprowadzenie wytycznych, które pozwalają na gromadzenie prywatnych danych, ale tylko wtedy, gdy chodzi o konkretny i rozsądny cel. Dodatkowo zgromadzone dane nie mogą być zmienione lub zaktualizowane w czasie procesu ich zbierania.

Ważną zasadą, której firmy od piątku muszą przestrzegać, jest tzw. zasada minimum, która oznacza, że przedsiębiorstwa mogą gromadzić dane, ale tylko niezbędne minimum, wystarczające dla konkretnego celu. Oznacza to koniec hurtowego pobierania informacji, które są zupełnie niepotrzebne przy rejestracji np. w kolejce po nowy sprzęt audio.

Do tego wszystkiego firmy zostały zobowiązane do stworzenia wewnętrznego systemu zarządzania i ochrony danych osobowych swoich klientów. Ponadto firmy muszą jasno określić, kto jest za ten system odpowiedzialny.

Ma to związek z wyciekami danych osobowych z nieodpowiednio zabezpieczonych i zarządzanych wewnętrznych systemów z kompletnym brakiem odpowiedzialności za ich przechowywanie. Najczęściej katalizatorami wycieków są sami pracownicy.

Wprowadzono również przepisy określające konsekwencje nielegalnego przekazywania i sprzedaży danych osobowych przez pracowników firm telekomunikacyjnych, instytucji finansowych, szkół i szpitali. Od piątku za nielegalne ich przekazanie grożą trzy lata więzienia.

Najbardziej na zamiany w przepisach naciskała chińska policja, która domaga się jasno określonych zasad i przepisów związanych z kradzieżą danych osobowych.  Regulacje prawne, które obowiązywały dotychczas nie pozwalały na poprawne działanie i karanie przestępców cybernetycznych.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Chiny chcą zmienić zasady ochrony danych klientów – na ich korzyść”

  1. avatar mojeprogramy pisze:

    Jesteśmy społecznością skupioną wokół witryny dobre programy – to tu zawarte są najistotniejsze informacje o juwenaliach!. Umieszczamy informacje o koncertach czy też wydarzeniach towarzyszących na terenie najpopularniejszych miast czy uczelni. Jeśli pragniesz dowiedzieć się, kiedy zaczynają się koncerty bądź otrzymać listę wydarzeń, zapraszamy na naszą witrynę. Dla szybszego przeglądania mamy listę imprez A-Z, jak też i przekazaliśmy do korzystania wygodną wyszukiwarkę. Dokładamy wszelkich starań, żeby wszelkie imprezy były aktualne, dlatego na bieżąco sprawdzamy organizowane ewenty. Już dzisiaj zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *