dodany: 15.10.2012 | tagi: ,

Autor:

Chiny rozbijają 700 gangów cyberkryminalistów

2

Ogólnokrajowa kampania policji internetowej prowadzona przez chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, rozgromiła 700 gangów cyberkryminalistów w kraju.

W oświadczeniu wydanym w niedzielę, Ministerstwo podzieliło się jakże pocieszającą informacją, że od sierpnia różne jednostki policyjne w kraju rozwiązały 4400 przypadków powiązanych z Internetem, dopadły 700 gangów cyberprzestępczych i aresztowały 8900 podejrzanych. Ponadto policja usunęła też 1 880 000 szkodliwych wiadomości podczas zamykania około 3500 stron internetowych wypełnionych spamem. Obecne działania policji to część rozbudowanej kampanii, która rozpoczęła się w marcu.

Ministerstwo zauważyło, że cybeprzestępczość w Chinach rozszerza się od działań online: kradzieży, włamań, powstawania stron wypełnionych pornografią i offline, takich jak: sprzedaż broni, fałszywych medykamentów czy oszustw internetowych.

Wśród rozwiązanych spraw znalazła się pierwsza w kraju „agencja public relations nielegalnego Internetu”. Podejrzani świadczyli różne usługi na rzecz firm, np. usuwali negatywne komentarze i informacje na temat swoich klientów lub grozili zniszczeniami internetowymi, jeśli ofiara nie zapłaci odpowiedniej kwoty. Udało im się zebrać bagatela 10 000 000 juanów, co w przeliczeniu na dolary amerykańskie wyniosło 1 500 000 za takie szantaże.

Generalnie nie opłaca się być cyberkryminalistą w ogóle, ale już Chinach szczególnie. Jak już cię znają, to raczej marne szanse na „zawiasy” czy wyjście, jakiekolwiek.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

2 odpowiedzi na “Chiny rozbijają 700 gangów cyberkryminalistów”

  1. avatar Trampek_OS napisał(a):

    Ciekawe ilu z nich będzie teraz pracowało dla ich rządu ;)
    Chiny…zawsze będą mi się kojarzyły tylko z ping-pongiem i trampkami.

  2. avatar Barthalion napisał(a):

    Zapewne wszyscy — za karę albo zmniejszenie wyroku. W końcu napięcie związane z cyberatakami ciągle rośnie i szkoda byłoby pozbawić siebie 8900 "żołnierzy".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *