dodany: 29.01.2013 | tagi: , , ,

Autor:

Chiny straciły miliardy w 2012

0

A wszystko przez cyberprzestępczość. Kradzieże i oszustwa internetowe kosztowały Chiny 289 miliardów juanów (ok. 150 miliardów złotych), a co gorsza, ze względu na brak wparcia prawnego, problem raczej nie zniknie w 2013.

Ludowy Uniwersytet Bezpieczeństwa Publicznego w Chinach opublikował raport na temat przestępstw w Internecie w całym kraju, w którym napisano, że w 2012 lokalne służby bezpieczeństwa prowadziły dochodzenia w ponad 118 000 przestępstw internetowych. W wielu przypadkach ofiarą padło więcej niż jedna czy dwie osoby.

W raporcie odnotowano, że średnio 700 000 użytkowników Internetu w Chinach w ciągu jednego dnia pada ofiarą cybeprzestępstw, jednak większość z nich nie zgłasza sprawy na policję lub policja jej nie przyjmuje ze względu na małą szkodliwość czynu (oszukano ich na małą sumę). Wiele ofiar uważa też, że nie warto informować o tym służby zajmujące si egzekwowaniem prawa.

Na szczycie listy przestępstw internetowych ze względu na liczbę ofiar i sumę pieniędzy jakie zostały w to zamieszane, znalazły się oszustwa, prostytucja, piramidy finansowe i kradzież prywatnych danych.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet wykazały, że głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest brak wsparcia prawnego dla służb zajmujących się walką z przestępstwami cybernetycznymi.

Global Times wspomina jednak, że raport nie zawiera ostatnich danych z tym związanych. Chodzi tu o uchwaloną pod koniec 2012 kompleksową ustawę o wzmocnieniu ochrony informacji. Jednak ustawy o przestępstwach internetowych wciąż nie ma.

Wei Yongzheng, profesor Ludowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Publicznego i główny autor raportu powiedział, że przestępstwa internetowe są zwykle ścigane z wykorzystaniem istniejącego prawa karnego, które jest niejasno powiązane z przestępstwami internetowymi i nie jest do końca praktyczne w użyciu w takich sytuacjach.

Jeśli hakerzy atakują witryny finansowe organizacji i przesyłają jej pieniądze na inne konta nie ma żadnych przepisów, które pozwalałyby szukać podmiotów odpowiedzialnych za ten atak. Nie jest jasne czy haker, czy strona www banku, czy inny podmiot powiązany powinien ponieść konsekwencje za niektóre przestępstwa.

Chińskie służby egzekwowania prawa podejmują coraz większe wysiłki rozwiązania spraw dotyczących przestępstw cybernetycznych. W połowie października Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego oświadczyło, że rozwiązano 4400 spraw związanych z przestępczością internetową podczas złapania 700 gangów cyberprzestępczych i aresztowaniu 8 900 podejrzanych.

Problem w tym, że te liczby są ułamkami procentów jeśli spojrzymy na liczbę chińskich obywateli.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *