dodany: 30.12.2012 | tagi: , ,

Autor:

Chiny wprowadzają nowe regulacje dotyczące identyfikacji użytkowników w Internecie

1

Chiny zatwierdziły nowe przepisy, które będą wymagać od użytkowników Internetu podania prawdziwych danych identyfikacyjnych, co jeszcze bardziej zacieśni uścisk na ich gardłach.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych będą wymagać od użytkowników podania prawdziwych danych informacyjnych przy podpisaniu umowy o udzielenie im dostępu do Internetu, telefonu stacjonarnego lub komórkowego, lub w celu umożliwienia użytkownikom zamieszczania informacji w sieci, publicznie

– taki zapis znalazł się w uzasadnieniu podjętej w piątek decyzji na sesji Komitetu Stałego Kongresu Przedstawicieli Ludowych.

Wszelkie formy mikroblogowania, także Twitter, przysparzają władzom chińskim sporo kłopotów. Dzięki nim na jaw wychodzą afery, które rząd wolałby zamieść pod dywan. Wcześniej nie można było tego kontrolować w tak ścisły sposób, jak tradycyjnych mediach.

Od dawna wiadomo, że Chiny regularnie blokują wyszukiwania internetowe dzięki ogromnemu systemowi cenzury znanego jako Great Firewall of China. Cenzorzy zapragnęli mieć kontrolę także nad mikroblogami i bez problemu ją dostali.

Ai Weiwei, artysta-dysydent a także zawzięty krytyk rządu, napisał na Twitterze, że działania mające na celu blokowanie korzystania z Internetu i wymiany informacji są dziką i nieludzką zbrodnią.

Sam rząd broni swoją decyzję stwierdzeniem, że nowe regulacje są konieczne dla ochrony bezpieczeństwa państwa, i że nowe przepisy mają na celu obronę praw użytkowników Internetu i pomoc, a nie działać na ich szkodę.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Chiny wprowadzają nowe regulacje dotyczące identyfikacji użytkowników w Internecie”

  1. avatar Barthalion napisał(a):

    A do tego wprowadzono multum zabezpieczeń przeciwko używaniu VPN-ów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *