dodany: 26.03.2013 | tagi: , ,

Autor:

Cyberpsychologia, czyli jak się zachowuje człowiek w cyfrowym świecie?

3
cyberpsychologia

Żyjąc w XXI wieku, jesteśmy naocznymi świadkami stale rozwijających się technologii. Korzystamy z jej dóbr w każdej dziedzinie życia. Współczesne pokolenie nie jest w stanie nawet wyobrazić sobie funkcjonowania bez telefonu komórkowego, laptopa czy tabletu przez kilka godzin. Nie wspominając o połączeniu z magiczną siecią internetową!

Internetowa przestrzeń

Na poziomie wirtualnym powstał odrębny świat, do którego zostały przeniesione wszelkie zachowania i mechanizmy funkcjonowania jednostek. Za pośrednictwem tajemniczych połączeń, niemożliwych do zaobserwowania gołym okiem, ludzie łączą się w zbiorowości, powstają kolejne grupy społeczne. Użytkownicy Internetu mają ogromną możliwość wyboru, w jakim celu i z jakim zamiarem otwierają okno przeglądarki.

Często jest to działanie bezrefleksyjne, mechaniczne. Czujemy usilną potrzebę sprawdzenia maila, konta na portalu społecznościowym, kliknięcia „Lubię to”, pogrania w grę online czy przejrzenia kolejnych stron z humorystycznymi obrazkami. Wytworzyła się cyberprzestrzeń, w której za pomocą komputera rozszerzamy nasz umysł i osobowość. Zastępujemy interakcje „face to face” czatami i wirtualnymi awatarami.

Psychologia Internetu

Rozwój ten doprowadził do nowego zjawiska, jakim jest cyberpsychologia. Ostatnimi laty stało się ono coraz bardziej powszechne, jednak wciąż jest zbyt mało znane. Jest to dział nauki, który obejmuje zagadnienia związane z ludzkim umysłem oraz zachowaniem w kontekście interakcji człowieka z technologią. Inaczej mówiąc – jest to psychologiczna strona Internetu. Główne badania skupiają się wokół wpływu sieci na psychikę ludzką, zachowania i nowopowstałe normy społeczne.

Ze względu na to, iż nasze realne życie prawie w całości zostało już przeniesione w skomputeryzowany świat – dział ten zajmuje się rozległą tematyką. Obszary te wzajemnie na siebie oddziałują. Zatem pod lupę brane są tematy takie, jak: tożsamość online, odmiany osobowości w cyberprzestrzeni, uzależnienie od komputera, wpływ Internetu na postrzeganie płci, internetowe więzi społeczne, cyberseks i agresja w sieci – czyli tak zwana cyberprzemoc oraz cyberprzestępczość. Ostatnie dwa problemy są często poruszane na portalu WebSecurity.pl.

Aby uświadomić społeczeństwu skalę tego zjawiska oraz towarzyszących mu zachowań, należy opisywać wszelkie akty cyberagresji, a także przyczyny ich powstawania i sposoby, jak łagodzić ich skutki. O cyberagresji trzeba mówić głośno, ponieważ dotyka ona najczęściej najmłodszych użytkowników Internetu, którzy nie znają swoich praw, a także nie potrafią się przed nią obronić.

W głąb siebie

Buszując w sieci można bez problemu zaplątać się w tą wirtualną pajęczynę. Korzystanie z wszechobecnych cyfrowych narzędzi komunikacyjnych wiąże się z nowoczesnym rodzajem przetwarzania informacji przez umysł. Zakres ludzkiego poznania został wzbogacony o emocje i zachowania, które dotychczas nie zostały zdefiniowane czy zwerbalizowane. Dlatego też mogą okazać się one nurtujące lub problematyczne. Zgłębiając tę kwestię, stawiamy kolejny krok, który ma nas doprowadzić do zakamarków naszej podświadomości. Czyżbyśmy tym samym odkrywali nieznane obszary ludzkiej psychiki? Być może internetowa rewolucja doprowadzi nas do poznania i umiejętności analizy cyberświadomości.

avatar
Zajmuje się psychologią społeczną i wszelkimi mechanizmami funkcjonowania jednostki ludzkiej w interakcji z drugim człowiekiem.
Kończy studia z Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim i studiuje psychologię, która jest przedmiotem jej zainteresowań i przyszłym zawodem.

3 odpowiedzi na “Cyberpsychologia, czyli jak się zachowuje człowiek w cyfrowym świecie?”

 1. avatar auto parts pisze:

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity

  in your post is just great and i could assume you are an expert oon this

  subject. Fine with your permission allow me to grab your

  fed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and

  please keep up thee rewarding work.

 2. avatar art of tea pisze:

  Not only can you use a virtual number to create a local presence virtually anywhere in the
  world, if you choose a calling plan that allows you to change your
  destination number online, you could use it to make cheap international phone calls.
  The leader feels that they need to serve their followers rather than force upon them what
  they want. San Antonio – San Antonio, Texas is the second largest city in Texas and the seventh-largest city in the U.

 3. avatar seo montreal pisze:

  You see, you end up being very careful when selecting your titles as a person’s
  success in this endeavor is determined by them. The introduction of voice
  search also raises the question „Will keywords still have value. However this program does not receive government support of any kind.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *