Czy tablety mogą zastąpić komputery?

29.04.2013 M S Tagi: ,

Tablety stały się ostatnio bardzo popularne i stale zdobywają coraz więcej zwolenników. Są osoby, co nie wyobrażają sobie życia bez tego niewielkiego urządzenia i używają go na co dzień do różnych zadań i w różnym celu. Kilka lat temu podobnie działo się z komputerami stacjonarnymi i laptopami – praktycznie każdy miał “blaszaka” a tylko część użytkowników komputery przenośne – teraz proporcje są odwrotne, a desktopy są obecne tam, gdzie laptopy są za mało wydajne, za drogie, trudne w rozbudowie albo zwyczajnie niepraktyczne.

Dziś tablety przecierają podobną ścieżkę, powoli oferując coraz więcej funkcji do tej pory zarezerwowanych dla laptopów. Umożliwiają edycję dokumentów, przeglądanie stron, czytanie maili, granie czy też sprawdzają się w roli elektronicznej książki. Ich największą zaletą jest rozmiar, waga i wygoda użycia, a z drugiej strony trudno się przyzwyczaić do szybkiego pisania na klawiaturze ekranowej, braku wielu aplikacji obecnych w normalnych systemach operacyjnych i są one zamkniętymi urządzeniami bez możliwości rozbudowy (poza może dodaniem karty pamięci czy podłączeniem dodatkowej klawiatury).

Całkiem możliwe, że niedługo większość typowych użytkowników stwierdzi, że laptopy są za duże, za ciężkie, a do tego droższe od zwykłego tabletu z Androidem, a skoro i tak jedynie używają przeglądarki internetowej i klienta mailowego, to nie potrzebują bardziej zaawansowanego systemu. Jest to naturalna droga, choć nie w przypadku wymagających osób, które potrzebują dobrego edytora tekstu, aplikacji do edycji grafiki, sporego ekranu lub nawet nie potrafią żyć bez normalnej klawiatury i pudełka stojącego na biurku. Znam wiele osób, które do laptopa podłączają dodatkowy monitor, normalną dużą klawiaturę i myszkę i twierdzą, że nie da się używać sprzętu bez wszystkich tych peryferiów.

To, jakie aplikacje są oferowane w danym mobilnym systemie operacyjnym, może użytkownika nakłonić do porzucenia standardowych systemów albo wręcz przeciwnie – spowodować, że będzie używać dwóch rodzajów sprzętu do różnych zastosowań. Same programy to jedno, a z drugiej strony musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danych i zawartości urządzenia. Laptop ma normalny system, na którym możemy zainstalować dowolny program antywirusowy czy firewall, na tablecie nie mamy takich możliwości – musimy zdać się na zaimplementowane przez dostawcę mechanizmy i skorzystać z dostępnych opcji (np. blokowanie ekranu hasłem).

Jeżeli używamy tabletu tylko do stron internetowych, czytania książek i grania, nie jesteśmy tak zagrożeni, jak ktoś, kto w tablecie przechowuje wszystkie swoje dokumenty firmowe, plany projektów, poufne informacje i inne ważne dane. Taka osoba w przypadku kradzieży lub zniszczenia sprzętu straci dużo więcej i może się narazić na przykre konsekwencje. Jest to ważne, ale nie można chyba też popadać w paranoję i z tego tylko powodu rezygnować z tabletów. Istotne jest wyważenie i wykorzystanie wszelkich możliwych funkcji bezpieczeństwa.

Wydaje się, że miniaturyzacja, większe możliwości i coraz szerszy wachlarz dostępnych aplikacji sprawią, że sporo osób przesiądzie się na urządzenia mobilne, całkowicie rezygnując z posiadania laptopów czy komputerów stacjonarnych. Jest to praktyczne podejście, jednak nie zawsze będzie możliwe i nie u wszystkich się sprawdzi – wszystko zależy od potrzeb i wymagań. Myślę, że za kilka lat większość z nas będzie miała tablety (lub jeszcze nowocześniejszy przenośny sprzęt), a niektórzy będą używać komputerów wszelkiej maści. Wydaje mi się też, że zabezpieczenia i aplikacje będą coraz doskonalsze i zachęcą większość z nas do płynnego przejścia w mobilny świat.

avatar

M S

7 odpowiedzi na “Czy tablety mogą zastąpić komputery?”

 1. avatar atsumoripl pisze:

  przeciez sa antywirusy na tablety, darmowe, platne, lepsze gorsze ale sa. i szyfrowanie dysku, i hasla, piny itp. nawet rozpoznawanie twarzy jest

 2. avatar secret info pisze:

  An atom which has lost electrons acquires a positive charge and is called an anion.

  But you can usually purchase one at a time.
  The Wave-Max seat is a great recreational addition to your home.

  And that is a little less for a little hot tub 110 or 220 while.
  When looking to purchase hot tub 110 or 220 a hot tub before you use it.
  Unless you oxidize your hot tub.

 3. Yes! Finally someone writes about tablet.

 4. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed readfing it, you are
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come
  back at ssome point. I want to encourage you to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 5. avatar Get More Info pisze:

  Appreciate the particular excellent writeup. The idea the truth is had been the pleasurable profile this. Appear difficult to be able to additional produced pleasant from you! Nonetheless, how can we keep up to date the correspondence?

 6. avatar Check Out pisze:

  It really is truly a fantastic in addition to useful item of data. I’m glad that you just embraced this convenient information about. Remember to stop us up to date this way. Appreciate expressing.

 7. avatar test pisze:

  This web site truly has all of the information and facts I needed concerning
  this subject and didn’t know who to ask.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *