dodany: 03.04.2013 | tagi: ,

Autor:

Firefox po raz 20 oficjalnie

0

Pojawiło się oficjalne wydanie dwudziestej edycji Firefoksa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, o których informowaliśmy pod koniec lutego br. (zobacz newsa: Mała rewolucja w dwudziestym Firefoksie), został wprowadzony nowy menadżer pobierania, który jest teraz podpięty pod główne okno przeglądarki. Nowe rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze od poprzedniego osobnego okna – teraz dla wygody nie trzeba instalować dodatkowego menadżera.

Niektórzy ucieszą się też z zapowiadanego trybu prywatnego, który nie przerywa pracy dotychczas otwartej przeglądarki działającej w „normalnym” trybie – nic odkrywczego, bo w Chromie i Operze jest to już od dawna, podobnie jak i ww. zintegrowany menadżer pobierania. Zostały dodane także usprawnienia obsługi HTML5.

Z nowości, o których nie pisaliśmy wcześniej, jest możliwość zamknięcia zawieszonego pluginu, bez zamykania przeglądarki – na pewno ucieszą się z tego użytkownicy mniej stabilnych dodatków.

 

Naprawiono błędy

Nie są to jednak jedyne zmiany, dla których warto dokonać aktualizacji – w najnowszej odsłonie przeglądarki naprawiono aż 11 błędów, z czego 3 były krytyczne.

MFSA 2013-36 naprawia możliwość obejścia zabezpieczeń systemu SOW (z ang. System Only Wrappers), co w rezultacie pozwalało na zwiększenie uprawnień oraz wykonanie dowolnego kodu.

MFSA 2013-35  dotyczy wyłącznie użytkowników Linuksa korzystających z sterownika grafiki Intel MesaGL – w pewnych przypadkach było możliwe „wyłożenie” się mechanizmu renderowania stron WebGL.

MFSA 2013-30 usuwa problemy z bezpieczeństwem wykorzystywanej pamięci przez silnik Mozilli – w pewnych przypadkach było możliwe wykonanie dowolnego kodu. Jest to o tyle ważne, że problem ten dotyczy wszystkich programów korzystających z tego silnika. Inne wersje programów pozbawione tego problemu to: Firefox ESR 17.0.5,   Thunderbird 17.0.5,  Thunderbird ESR 17.0.5 oraz SeaMonkey 2.17.

Najnowszą wersję Firefoksa można pobrać bezpośrednio ze strony wydawcy, bądź dokonać aktualizacji z poziomu samej przeglądarki.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *