dodany: 27.12.2012 | tagi: , ,

Autor:

Google blokuje możliwość „cichej” instalacji dodatków do Chrome

2

Po wielu przypadkach „potajemnych” instalacji rozszerzeń do Chrome 25, Google postanowiło uporać się z tym problemem.
Kompania ogłosiła, że teraz, kiedy aplikacja firmy trzeciej podejmie próbę instalacji, wywołane zostanie okno dialogowe, które wyświetlane będzie dopóki sam użytkownik nie potwierdzi chęci instalacji. Inaczej rozszerzenie pozostanie wyłączone.
Google twierdzi, że technika znana jako sideloading (czyli instalacja rozszerzeń spoza Chrome Web Store) pierwotnie została zaprojektowana dla ułatwienia aplikacjom dodawania odpowiednich rozszerzeń do Chrome przez modyfikację rejestru w trakcie instalacji.

Funkcja ta jednak została powszechnie nadużywana przez osoby trzecie – mówią przedstawiciele kompanii. Nadużywanie możliwości rozszerzeń oraz dodatków, to nic nowego w świecie przeglądarek. Ponad rok temu Firefox 8 wprowadził podobne funkcje, które zwalniały instalację dodatków do Mozilli. Kolejną, podobną do Mozilli zmianą w Chrome 25 jest wyłączenie wszystkich uprzednio zainstalowanych rozszerzeń pochodzących od firm trzecich. Ideą tej zmiany jest zapewnienie użytkownikom kontroli nad zainstalowanymi na swoich przeglądarkach rozszerzeniami oraz poszerzenie świadomości tego, co już zostało dodane do opcji konfiguracji ich przeglądarki.

Na przyszłość, do dodawania rozszerzeń, Google zaleca programistom Windows używanie ich wbudowanego mechanizmu instalacji. Ma to pozwolić na instalację rozszerzeń z Google Web Store „w tle” wtedy, kiedy pojawią się na stronie dostawcy.

Redaktorka WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia dziennikarka. Szlify dziennikarskie zdobywała w prasie lokalnej. W wolnym czasie czyta książki, ogląda filmy albo scrobbluje na last.fmie.

2 odpowiedzi na “Google blokuje możliwość „cichej” instalacji dodatków do Chrome”

  1. avatar Barthalion pisze:

    To Ci nowość, pomyśleć, że Firefox ma to od dawna.

  2. avatar Michael pisze:

    You are so cool! I don’t suppose I’ve truly read through a single thing like this before. So good to discover someone with unique thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *