dodany: 02.04.2013 | tagi: , ,

Autor:

Google dostanie grzywnę za jedną politykę prywatności

0

Nowa polityka prywatności Google istnieje już nieco ponad rok, ale wciąż jest przyczyną niejednego bólu głowy wśród europejskich regulatorów prawa prywatności.  Po kilkunastu miesiącach niechciany „globus” (ból) przejdzie na samego giganta wyszukiwania. Wszystko za sprawą francuskiej Narodowej Komisji ds. wolności informatycznej (z fr. Commission Nationale de l’Informatique et des Libertes, w skr. CNIL), której reprezentant podał dziś, że Google  nie odpowiedziało na ich prośby w sprawie dokonania zmian w swojej nowej polityce prywatności, co skutkuje przekazaniem sprawy do Unii Europejskiej.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy Hiszpania i Holandia były pierwszymi krajami, które uczestniczyły w badaniu nowej polityki prywatności, którą łączy w całość 60 różnych zasad dla produktów i usług Google. Tym samym Google otworzyło się na deszcz grzywien i kar, który najpewniej nastąpi po zakończeniu śledztw w każdym z wymienionych wyżej krajów.

Google próbuje się bronić pisząc, że ich polityka prywatności nie narusza prawa europejskiego i pozwala na tworzenie prostszych i bardziej efektywnych usług i dodaje, że prace nad nową polityką prywatności były konsultowane z organami odpowiedzialnymi za ochronę danych.

Tłumaczenia jednak na nic się zdały, bo zamieszane w całą sprawę państwa postanowiły, że CNIL ma zająć się wykazaniem czy Google działa zgodnie z zasadami panującymi w obszarze UE, czy nie. Wszystkie państwa członkowskie wyraziły na to zgodę.

Wyniki śledztwa poznamy za trzy lub cztery miesiące.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *