dodany: 28.04.2013 | tagi: , ,

Autor:

Google zakazuje autoaktualizacji aplikacjom

1

Google wypuściło właśnie nową wersję swojego sklepu, która zmienia jedną ważną rzecz. Koniec z uaktualnianiem swoich produktów przez programistów innymi sposobami niż tylko za pomocą Google Play.

Jakiś czas temu dostępna była nowa wersja Facebooka (nie Facebook Home), jednak aktualizacja omijała zupełnie Google Play.

Od teraz w sekcji „Niebezpieczne produkty” w polityce Google Play przeczytać można, że:

aplikacja pobrana za pomocą Google Play nie może się modyfikować, zamieniać lub uaktualniać używając do tego metod innych niż mechanizm aktualizacji Google Play.

Oznacza to, że raz zainstalowana aplikacja nie może kontaktować się z „bazą” i autoaktualizować własnego kodu operacyjnego. Musi użyć oficjalnego kanału Google Play.

Google postanowił działać w taki sposób, aby słowa zapisane w polityce bezpieczeństwa nie były kiełbasą wyborczą. Chcą być bezpiecznym źródłem umożliwiającym pobieranie aplikacji dla Androida. I trudno im się nie dziwić. Autoaktualizacje aplikacji mogą prowadzić do sytuacji, gdzie bezpieczeństwo będzie odgrywać rolę raczej epizodyczną.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Google zakazuje autoaktualizacji aplikacjom”

  1. avatar Rocik pisze:

    Niby poprawi to trochę bezpieczeństwo, ale tak na prawdę aplikacje i tak mogą robić co chcą gdyż mały procent użytkowników sprawdza na co zezwala. Fenomenem były uprawnienia FB Messangera pare msc temu (jeszcze w momencie gdy nie oferował nic związanego z smsami). Aplikacja wymagała dosłownie pełnego dostepu do odczytu/wysyłania smsów. Lepiej nie wiedzieć po co : )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *