dodany: 15.10.2012 | tagi: ,

Autor:

Haker NASA jutro usłyszy wyrok

0

Gary McKinnon – człowiek, który zhakował NASA, jutro dowie się czy jego dziesięcioletnia walka prawna przyniesie skutek i uniknie ekstradycji, czy jednak spali na panewce.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Theresa May, ujawni parlamentowi swoją decyzję w sprawie hakera we wtorek popołudniu – taką informację podała w niedzielę za pomocą Twittera prawnik McKinnona, Karen Todner.

USA rozpoczęła starania o ekstradycję londyńskiego hakera w 2005 roku pod zarzutem spowodowania uszkodzeń w wyniku włamania się do NASA i systemów wojska amerykańskiego, a szkody wyceniono na 700 000 dolarów amerykańskich.

Wszystko zaczęło się od roku 2002, w którym to McKinnon przyznał się do włamania do systemów, ale dodał, że szukał tam dowodów na istnienie UFO i że jego działania nie były złośliwe. Później matka hakera powiedziała w wywiadzie dla BBC, że największym przerażeniem reaguje na myśl, jak jej syn, który ma zespół  Aspergera, da sobie radę tak daleko od domu. Nie wytrzyma poza nim nawet 5 minut  powiedziała BBC.

Starania, aby zatrzymać McKinnon’a w Wielkiej Brytanii, zdały się być owocne, bo w piątek opracowano nowy raport dotyczący jego zdrowia. Dwóch ekspertów, Declan Murphy i Tom Fahy podało, że ekstradycja niesie poważne ryzyko zachowań samobójczych. Taka ocena to poważny zwrot akcji, bo jeszcze w czasie wakacji mówiono o „umiarkowanym” ryzyku.  Obawy o zdrowie hakera i długotrwała walka prawna skłaniają niektórych polityków do odnowienia traktatu ekstradycyjnego między USA a Wielką Brytanią. Dalszymi formami walki z wyrokiem skazującym na ekstradycję jest odwołanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zleciło przesłuchanie w brytyjskim Sądzie Najwyższym.

Przed wyborami w 2010, Liberalni Demokraci obiecywali, że McKinnon zostanie w kraju, a Konserwatyści obiecywali proces w brytyjskim sądzie. Jednak do tej pory koalicja nie zrobiła nic w temacie pomocy McKinnonowi.

Prawnik McKinnona podała w oświadczeniu, że ma nadzieję, że ich rząd będzie podtrzymywał swoje obietnice i zapobiegnie ekstradycji McKinnona do Ameryki. Cóż, biorąc pod uwagę aspekt choroby McKinnona, i to, że takie czyny są zakazane prawnie, etycznie patrząc McKinnon powinien być osądzony. Pytanie tylko czy on w ogóle wie, co się wokół niego dzieje.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *