dodany: 16.07.2012 | tagi: , , ,

Autor:

Hakerzy publikują hasła do ponad 1000 kont e-mail przemysłu paliwowego

2

Hakerzy związani z ruchem Anonymous opublikowali dane ponad tysiąca kont pocztowych należących do pracowników pięciu międzynarodowych firm przemysłu paliwowego.  Wśród poszkodowanych koncernów jest między innymi BP oraz Shell.

Hakerzy za główny cel obrali Gazprom, a także rosyjski Rosneft Petrolem Corp. Atakowi przyświeca hasło „Save the Arctic” (http://www.savethearctic.org/ – strona dostępna także w polskiej wersji). Obydwa koncerny uznawane są za głównych winowajców procesu roztapiania czapy lodowej na Biegunie Północnym. W mniejszym stopniu przyczyniają się do tego BP i Shell oraz Exxon. Atak odbył się w dwóch etapach: 26 czerwca udostępniono zrzut zawierający  317 adresów e-mail wraz z zakodowanymi hasłami, natomiast koniec drugiej fazy miał miejsce 13 lipca, gdzie opublikowano kolejne 724 adresy z zakodowanymi hasłami oraz 26 adresów z odkodowanymi hasłami.

Chociaż hasła zostały zaszyfrowane, publikacja miała stanowić prowokację do ich odkodowania.

Dane udało się zdobyć przez słabe zarządzanie stronami internetowymi koncernów. Choć nie zostały zdobyte w bezpośrednim ataku, są dowodem na to, jak łatwo z powodu słabych punktów w łańcuchu przekazywania informacji, mogą wpaść w cudze ręce.

Póki co, zdobyte adresy zostały użyte wyłącznie do ironicznych podpisów pod petycją Save The Arctic.

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

2 odpowiedzi na “Hakerzy publikują hasła do ponad 1000 kont e-mail przemysłu paliwowego”

  1. avatar jeep door pisze:

    Admiring the hard work you put into your website and detailed information you offer.
    It’s greatt to coome across a blog every once in a while that isn’t the same
    outddated rehashed material. Excellent read!
    I’ve saved your site annd I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  2. Jesteśmy społecznością skupioną wokół witryny instalki – to tu zawarte są najważniejsze rzeczy o juwenaliach!. Dysponujemy bogatą listą programów koncertów czy też wydarzeń juwenaliowych przeprowadzanych w całej Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy rozpoczynają się występy czy też znaleźć harmonogram imprez, zapraszamy na naszą witrynę. Odszukasz tam wygodną wyszukiwarkę jak i będziesz mógł zostawić po sobie komentarz. Dokładamy dokładnych starań, aby wszelkie eventy nie były nieaktualne, dlatego na bieżąco monitorujemy organizowane żakonalia. Jak najbardziej zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *