dodany: 28.02.2013 | tagi: , ,

Autor:

Ile danych amerykańska policja może przejąć bez nakazu?

0

Muszę się przyznać, oglądam seriale kryminalne i zawsze zastanawiam się, skąd oni mają takie kosmiczne narzędzia do wyciągania obciążających danych i to często w czasie nieprzekraczającym 5 minut. I czy w ogóle mogą mieszać w czyimś telefonie bez odpowiedniego nakazu? Okazuje się, że w USA wszelkie dzienniki połączeń, wiadomości tekstowe, geolokalizacje, a nawet dane związane z zastrzeżonymi technologiami, jak iMessage Apple, mogą być pobierane z telefonu podejrzanego i wykorzystane w celach wywiadowczych bez potrzeby wydania jakiegokolwiek nakazu.

Nie wiedzieliście o tym? Cóż, większość Amerykanów także.

Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (z ang. American Civil Liberties Union, w skr. ACLU) rzuciła nieco więcej światła na temat przechwytywania przez policję danych z telefonu osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.

prtscr620x481

Dokument sądowy podający szczegółowe dane z zajętego iPhone’a.
Źródło: ACLU

Powyższy dokument sądowy, który powstał w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie dotyczącej narkotyków pokazuje, że nawet historia przeglądarki, zapamiętane sieci bezprzewodowe i słownik użytkownika zostały pobrane z zajętego telefonu. Zebrano też geolokalizacje wraz z odbiornikami, z których korzystał podejrzany, co pozwala zlokalizować w przybliżeniu, gdzie urządzenie i podejrzany mogli przebywać.

I wszystko bez konieczności wydania nakazu. Genialne i niebezpieczne.

ACLU podsumowuje:

Nigdy nie noście w telefonach kilkuletniej korespondencji, bo dziś odnalezienie maila wysłanego do was 5 lat temu to kwestia kilku kliknięć myszą. Fakt, że ciągle nosimy tyle prywatnych rzeczy i wrażliwych danych ze sobą w naszej kieszeni oznacza, że rząd  zbyt łatwo może je przejąć.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *