dodany: 24.09.2012 | tagi: , ,

Autor:

Iran blokuje Gmaila

0

Iran zablokował w całym kraju dostęp do usługi Gmail. Oprócz tego został ograniczony dostęp do samej wyszukiwarki Google – działa wyłącznie wersja niezabezpieczona. W przypadku korzystania z protokołu HTTPS jest ona zwyczajnie zablokowana.

Dostęp nie jest możliwy nawet przez użycie sieci VPN – takie informacje podało kilku mieszkańców Teheranu, którzy do tej pory korzystali z tego w przypadku obchodzenia cenzury. Blokada na Gmaila jest o tyle uciążliwa, gdyż korzysta/-ło z niego wielu irańskich biznesmenów, którzy używali także serwisu do wymiany dokumentów z zagranicznymi kontrahentami. Ogólnie ekonomia Iranu mocno ucierpiała poprzez sankcje zachodu, które znacznie ograniczyły eksport ropy.

Warto przypomnieć, iż nie jest to pierwsza tego typu blokada w Iranie – wcześniej tamtejsze władze zablokowały dostęp go Google’a i Gmaila w lutym tego roku. Nadal też jest mocno ocenzurowana wersja serwisu YouTube, która trwa już od połowy 2009 roku. Często też blokowane są serwisy społecznościowe – Facebook oraz Twitter. Jak deklarują władze Iranu, chcą stworzyć swój intranet, który będzie wyczyszczony z niezgodnej z ich religią zawartości…

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *