dodany: 25.03.2013 | tagi: , , ,

Autor:

Chiński uniwersytet powiązany z jednostką wojskową oskarżaną o cyberprzestępczość

1

Jednostka Ludowej Armii Wyzwolenia (z ang. People’s Liberation Army, w skr. PLA) oskarżana o cyberszpiegostwo współpracowała z jednym z najlepszych chińskich uniwersytetów nad pracami badawczymi dotyczącymi bezpieczeństwa i networkingu.

W znalezionym materiale odkrytym przez Reutersa, Shanghai Jiatong University od Information Security Engineering (w skr. SISE) i Ludowa Armia Wyzwolenia pracowały wspólnie nad co najmniej trzema pracami badawczymi w ostatnich latach. Jednostka armii o numerze 61398 jest znana ze swoich powiązań (oczywiście rzekomych) z atakami cybernetycznymi celującymi w zachodnią stronę mapy świata. Wspomniano o niej również w raporcie bezpieczeństwa wydanym przez Madiant, gdzie stwierdzono, że „przytłaczająca” liczba cyberataków pochodzi z jednej jednostki w Szanghaju.

Reuters powołuje się na prace, których autorzy pochodzą zarówno z SISE, jak i jednostki PLA 61398, a dotyczą wykrywania ataków i bezpieczeństwa komputerowego.

Jednak ani Reuters, ani nikt inny nie ma stuprocentowej pewności, że strony uniwersyteckie są aktywnie zaangażowane w jakąkolwiek cybernetyczną przestępczość czy badania mogące zaszkodzić jakiemukolwiek zachodniemu użytkownikowi Internetu.

Jeden z zapytanych o to chińskich urzędników stwierdził, że raport Madiant jest sfałszowany, a oskarżenia w nim zawarte są bezpodstawne. Popierając swoje słowa dodał, że przecież jakby tak było i taka współpraca miałaby miejsce to ataki cybernetyczne na Chiny raczej nie miałyby miejsca.  Zakończył oficjalnym stanowiskiem Chin mówiącym o cyberprzestępczości jako czynie nielegalnym.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Chiński uniwersytet powiązany z jednostką wojskową oskarżaną o cyberprzestępczość”

  1. Supporting his words, he added that if this were so, and such cooperation would take place, cyber attacks.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *