Konferencja EFPE 2013 – okiem WebSecurity

07.06.2013 Redakcja WebSecurity Tagi: ,

Prelegenci z 11 krajów, wartościowe wykłady, dyskusje i warsztaty, wielu gości, wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody – tak można podsumować największą w Europie konferencję EFPE, która odbyła się w dniach 5-7 czerwca 2013 roku w Międzyzdrojach. Był tam także portal WebSecurity – patron medialny konferencji.

Podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego nie mogło nas zabraknąć! Jest to największe wydarzenie w Europie, poświęcone podpisowi elektronicznemu i Infrastrukturze Klucza Publicznego (PKI) – technologiom, które pozwalają bezpiecznie korzystać z komputera i sieci. Poza tym podczas tegorocznej edycji konferencji, za cel postawiono sobie przyjrzenie się zaufanym usługom elektronicznym na całym świecie. W jednym miejscu znaleźli się specjaliści z 11 krajów: Niemiec, Belgii, Włoch, Francji, Turcji, Estonii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rosji, Austrii i Polski, którzy dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami konferencji. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w wydarzeniu,  które organizowane jest od lat – w tym roku odbyła się jego 13 edycja.

Trzydniowe wydarzenie zostało podzielone na trzy bloki tematyczne.

1. DZIEŃ EFPE – 5.06.2013

Pierwszy dzień poświęcony był kwestiom prawnym usług zaufanych i elektronicznej identyfikacji tożsamości. Czekaliśmy na wykład Gerarda Gellera, członka Komisji Europejskiej, który opowiedział o postępach legislacyjnych w sprawie identyfikacji elektronicznej i zaufanych usług dla transakcji elektronicznych, których dotyczy rozporządzenie KE. Oprócz innych, interesujących wystąpień, o których więcej będzie można przeczytać w relacji Rafała Malujdy – patrona działu prawnego portalu WebSecurity – odbyły się także warsztaty. Dzięki nim przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, jak praktycznie wykorzystać e-podpis w biznesie. GMC Software Technology Sp. z o.o. natomiast prezentowało podczas nich możliwości zarządzania i obsługi elektronicznych dokumentów interaktywnych platformy GMC Inspire.

Otwarcie konferencji EFPE 2013 –
Dr Andrzej Bendig-Wielowiejski, Unizeto Technologies SA

2. DZIEŃ EFPE – 6.06.2013

Drugiego dnia konferencji, który poświęcono technologiom, najbardziej interesowały nas prelekcje na temat wykorzystywania technologii w biznesie. Interesująco wypadł wykład Oliviera Delosa z Belgii, który pokazywał aspekty biznesowe, jakie należałoby wziąć pod uwagę, określając ulepszone ramy standaryzacyjne w obszarze podpisu elektronicznego. Do tego, że zaufana tożsamość może napędzać globalny handel, ciekawie przekonywał John Bullard z Wielkiej Brytanii. Kolejny wykład, na którym nie mogło nas zabraknąć, dotyczył podpisu w technologiach mobilnych, którego autorem był Peter Lipp, profesor z Uniwersytetu Technologicznego w Austrii.

Dzień drugi EFPE 2013 – 5-7 czerwca 2013, Międzyzdroje

 

Dzień drugi konferencji EFPE - 5-7 czerwca 2013, Międzyzdroje

Dzień drugi konferencji EFPE – 5-7 czerwca 2013, Międzyzdroje

3. DZIEŃ EFPE – 7.06.2013

Trzeci dzień konferencji minął pod znakiem obszarów zastosowania podpisu elektronicznego.  Alfonso Tornatore z Włoch omówił wykorzystanie podpisu cyfrowego w bankowości elektronicznej. Tribault de Valroger z Francji zaprezentował doświadczania z wdrażania podpisu elektronicznego w chmurze. Torsten Schlabach z Niemiec wciągająco mówił o tym co zrobić, aby e-maile wysyłanie w UE były bezpieczne. To, co nas szczególnie ucieszyło, to wykład poświęcony usługom zaufanym, świadczonym w chmurze w modelu SaaS –  opowiadał o nich Gonçalo Caseiro z Portugalii.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o codziennych atrakcjach, przeznaczonych dla uczestników konferencji :D – w turnieju piłkarzykowym czy rejsie statkiem można było wziąć udział wieczorem, w ramach odpoczynku po licznych wykładach i  panelach dyskusyjnych.

Konferencja EFPE 2013 - 5-7 czerwca 2013, Międzyzdroje

Konferencja EFPE 2013 – 5-7 czerwca 2013, Międzyzdroje

 

Na zdj. (po lewej) prof. Jos Dumortier z Interdisciplinary Centre for Law (Belgia) i (po prawej) Tomasz Litarowicz Unizeto Technologies SA oraz (w tle) dr Jerzy Pejaś - Przewodniczący Komitetu Programowego EFPE 2012.

Na zdj. (po lewej) prof. Jos Dumortier z Interdisciplinary Centre for Law (Belgia) i (po prawej) Tomasz Litarowicz Unizeto Technologies SA oraz (w tle) dr Jerzy Pejaś –
Przewodniczący Komitetu Programowego EFPE 2012.

Niebawem zaczniemy publikację wywiadów, które nagrywaliśmy w czasie EFPE z wieloma znaniemitymi specjalistami z dziedziny podpisu elektronicznego.

Organizatorzy i partnerzy merytoryczni wydarzenia:

Unizeto Technologies, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Certum, ETSI

Strona wydarzenia

Fanpage konferencji na Facebooku

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

8 odpowiedzi na “Konferencja EFPE 2013 – okiem WebSecurity”

 1. obviously such as your site and you require a look at the punctuational with many of your site content. A lot of them will be filled having transliteration issues we in finding this really disturbing to be honest then again I’m going to definitely occur just as before again.

 2. avatar ausflugsziele pisze:

  Die schönsten Ausflugsziele und Sehenswürdigkeiten im Lipperland, außerdem interessante Orte, die nicht in jedem Reiseführer auftauchen.

 3. My partner and i appreciate, lead to I ran across what precisely I’m searching for. You might have finished my personal some evening long search! Goodness Appreciate it male. Have a awesome morning. Bye

 4. avatar ausflugsziele pisze:

  The like you find out my head! You seem to recognize a whole lot around that, such as you submitted the particular e-book inside it or something that is. Personally i think that you choose to is able to do with a few per cent to operate a vehicle the material property slightly, yet aside from that, this is superb blog. An outstanding examine. I am going to easily be back.

 5. avatar Click Here pisze:

  Wow, I can’t believe how much this post helps! Though, it would be helpful if you could expand your thoughts a bit. Is there a place I can get further information? Thank you for posting and please continue to share your cool insight with everybody.

 6. avatar lemgo pisze:

  Amazing, fantastic blog site formatting! How extended do you think you’re running a blog pertaining to? you will be making running a blog view quick. The complete appearance of the website is excellent, while neatly for the reason that information!

 7. avatar Son of GOD pisze:

  It’s hard to come by well-informed people for this subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks|

 8. avatar mojeprogramy pisze:

  Jesteśmy społecznością skupioną wokół witryny mojeprogramy – to tu dowiesz się najważniejszych rzeczy o juwenaliach!. Publikujemy powiadomienia o koncertach czy też imprezach współtowarzyszących na terenie najpopularniejszych miast czy uczelni. Gdy musisz dowiedzieć się, kiedy zaczynają się wydarzenia bądź przejrzeć rozkład eventów, zapraszamy na naszą witrynę. W celu łatwiejszego odszukiwania udostępniamy spis uczelni A-Z, jak też i oddaliśmy do użytku intuicyjną wyszukiwarkę. Dokładamy najwyższych starań, żeby zamieszczone wydarzenia nie były nieaktualne, dlatego ciągle monitorujemy opublikowane wydarzenia. Już teraz zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *