dodany: 04.02.2013 | tagi: , ,

Autor:

Kontrowersyjna skuteczność Nortona

1
Kontrowersyjna skuteczność Nortona

Choć gazety The New York Times nie czyta nikt z nas na co dzień, to każdy na pewno o niej słyszał. Niestety popularność przyciąga też hakerów – w historii zapisało się już wiele ataków na „wolne” media. I tak też się stało z NYT – sęk w tym, że teoretycznie ich komputery chronił produkt Symanteca. Przez 4 miesiące maszyny papierowego potentata były nękane przez Chińczyków. Ataki miały swój powód – 25 października ubiegłego roku NYT opublikował gorący artykuł, w którym podano, iż tamtejsza głowa państwa Wen Jiabao wraz z jego rodziną zarabiała grube miliony, prowadząc różne biznesy.

Można podejrzewać, że zlecający atak chciał się zorientować, czego dowiedzieli się dziennikarze… Pierwsze ataki miały miejsce przez publikacją tego artykułu.

Po czasie na komputerach pracowników znaleziono sporo złośliwego oprogramowania – NYT nie zostawił suchej nitki na Symantecu, zarzucając im nieskuteczność swoich produktów. Łącznie stwierdzono obecność 45 sztuk rozmaitego malware’u. Produkt Symanteca wykrył tylko jeden z nich! W rezultacie atakujący uzyskali dostęp do komputerów, którymi posługiwało się 53 pracowników. Eksperci po ataku stwierdzili, iż włamywacze nie szukali tylko informacji związanych z Jiabao.

Niestety gazeta nie podaje, który konkretnie program zabezpieczający był używany. Symantec nie mógł pozostać obojętny na tak postawione zarzuty – wydał na swojej stronie oświadczenie, iż atak na NYT był bardzo wyrafinowany i same sygnatury wirusów są po niewystarczające w tego typu atakach. Można wnioskować, iż owy produkt to „najbogatsza” wersja, czyli Symantec End Protection – typowe rozwiązanie dla firm.

New York Times po wykryciu infekcji odizolował zarażone komputery oraz dokonał zmiany haseł dla każdego pracownika. NYT zapytał się też wprost tamtejszego Ministra Obrony Narodowej, czy dokonywali ataków na komputery należące do gazety –  ten odpowiedział ze spokojem, iż tego typu działania są niezgodne z ich prawem. Dodał też, że oskarżanie Chińskiego rządu bez konkretnych dowodów jest wysoce nieprofesjonalne…

Cóż – Symantec ma teraz ciężki orzech do zgryzienia, gdyż zrobił sobie skuteczną antyreklamę, w kraju, gdzie do tej pory sprzedawał się najlepiej dla użytkowników domowych.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Jedna odpowiedź do “Kontrowersyjna skuteczność Nortona”

  1. avatar Mati pisze:

    Publikują niewygodny materiał, dostają ostrzeżenie a teraz Norton winny bo nie powstrzymał ataku… ech :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *