Kreatory stron WWW. Co warto o nich wiedzieć? Cz. 2

24.05.2013 Tagi: , , ,

Skoro postanowiliśmy, że np. zaproponujemy naszemu klientowi takie właśnie rozwiązanie lub ze względu na ograniczenia/wymogi skorzystanie z kreatora będzie najskuteczniejszym i najszybszym rozwiązaniem, warto zastanowić się, jakie warunki powinno spełniać narzędzie. Poniżej przedstawiam subiektywną listę elementów, które trzeba wziąć pod uwagę.

Bezpieczeństwo – podwójne logowanie, zabezpieczenie przed spamem czy kody CAPTCHA podczas logowania to absolutne minimum na które należy zwrócić uwagę. Do tego warto sprawdzić np. czy istnieje możliwość wydzielenia subkont dla użytkowników, czy można ograniczyć dostęp danej grupy użytkowników do witryny, czy są dostępne opcje logowania dla gości.

Kopia bezpieczeństwa – możliwość dokonania pełnego backupu treści jak i całej strony oraz przywrócenia go w dowolnym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zabezpieczenia w razie utraty hasła i dostępu do strony – sekretne pytanie, sposoby na weryfikację użytkownika czy autoryzacja kodami wysyłanymi jako wiadomości SMS to niektóre z dostępnych propozycji.

Kreator stron powinien pozwolić na pobieranie zarówno całego wyglądu witryny jak i poszczególnych jego elementów, a także umieszczonej w nim treści na wypadek potrzeby użycia ich w przyszłości.

Kreator powinien umożliwić dostęp do kodu strony, stylów CSS czy tak prozaicznego elementu, jak konto FTP lub bezpiecznego managera plików przez które wysyłane są dane.

Możliwość zakupu oraz wpięcia własnej domeny internetowej – rozwiązuje to m.in. problem ze zbyt długą nazwą czy nazwą strony w sub-domenie bądź jako podstrona kreatora. Istotna jest również cena takiej usługi – niektóre kreatory każą słono płacić sobie za takie udogodnienie.

Kreator stron powinien posiadać łatwy w obsłudze, intuicyjny interfejs, dzięki któremu w prosty sposób można stworzyć własną – profesjonalnie wyglądającą stronę, a wdrażanie zmian nie będzie wiązało się z wielogodzinną zmianą kodu.

Dostępność szablonów graficznych. Niektóre serwisy oferują za darmo tylko podstawowe skórki, za bardziej profesjonalne należy już zapłacić. Z drugiej strony rozwiązanie oferujące bardzo dużą liczbę darmowych skórek oraz sklep z profesjonalnymi dodatkami wydaje się bardziej sprawiedliwą propozycją. Większa ilość szablonów to większe spektrum zastosowań kreatora.

Rozbudowane funkcje dodatkowe – im więcej wtyczek, dodatków oraz modułów do wyboru – tym lepiej dla naszych potrzeb. I tu również warto zwracać uwagę na dodatkowe, nierzadko ukryte koszta.

Brak limitów miesięcznego transferu – nie ma nic gorszego niż nagły wzrost zainteresowania stroną i wyczerpanie limitu np. już na początku miesiąca.

Limit i ograniczenia przestrzeni dyskowej – w przypadku małych projektów wielkość dysku ma drugorzędne znaczenie. A jeśli projekt i strona długofalowo ma być „zasobożerna” – warto podpatrzeć, jakie możliwości powiększenia miejsca oferuje dany kreator i jaka będzie cena takiej usługi.

Cena – niestety niektóre usługi mimo zapewnień o 100% bezpłatności potrafią niemile rozczarować. Polecam zwrócić uwagę na zapisy w regulaminach oraz wszędobylskie gwiazdki i informacje opisujące rzeczywistą cenę serwisu. Osobiście spotkałem się już sytuacjami tworzenia rozwiązań na darmowych rozwiązaniach, z których działu księgowego zaczynamy po pewnym czasie dostawać faktury do opłacenia. Nie popieram w żaden sposób tego typu prowadzenia biznesu i uważam go osobiście za wysoce nieetyczny oraz psujący obraz na rynku.

Jak wynika z wyliczenia – kryteriów, jakie dostawca powinien spełnić, jest sporo.

Odpowiedź na pytanie, jacy dostawcy są w stanie wszystkie te warunki spełnić, to ostatni element układanki. Jeśli macie na ten temat swoje przemyślenia lub pytania – zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach.

Czytaj też: Kreatory stron WWW. Co warto o nich wiedzieć? Cz. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *