dodany: 29.07.2013 | tagi: ,

Autor:

Lenovo z gratisowym backdoorem

7

Wiele krajów ma coraz większe obawy w przypadku sprzętu komputerowego wyprodukowanego w Chinach. Pisaliśmy o takiej możliwości w sprzęcie Huawei, gdzie ostatecznie wykluczono tego dostawcę rozwiązań sieciowych (zobacz newsa: Złe wiadomości dla Huawei i ZTE).

Tym razem sprawa dotyczy samych laptopów produkcji Lenovo – padły podejrzenia, że w oprogramowaniu sprzętowym tej firmy znajduje się tylna furtka, czyli tzw. backdoor. Jak się okazało już w 2006 roku Departament USA wycofał się z korzystania z 16 tysięcy maszyn z logo Lenovo. Podobnie postąpiła Australia, która wykluczyła sprzęt tej firmy, który miał styczność z poufnymi danymi. Nie inaczej postąpiła Nowa Zelandia, Kanada oraz Wielka Brytania.

Chodzi konkretnie o typowo szpiegowskie organizacje – w przypadku USA jest to NSA, a w Australii odpowiednikiem jest ASIS (z ang. Australian Secret Intelligence Service). Według testów, których wyniki zostały dopiero teraz odtajnione, maszyny wyprodukowane przez Lenovo pozwalały na pełną zdalną manipulację.

Podobnie było z Huawei, których sprzęt łączył się regularnie z serwerami zlokalizowanymi w Holandii. Rzekomy interwał 15 minut według producenta był spowodowany sprawdzaniem aktualizacji oprogramowania… Jest to o tyle sprzeczne, że sprzęt i tak sam z siebie nie oferował automatycznej aktualizacji.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

7 odpowiedzi na “Lenovo z gratisowym backdoorem”

 1. avatar Maya Prabhu pisze:

  Great. Thank a lot for posting this. I will come to your site to find out more and recommend my people about this website.

 2. I recently couldn’t leave your web site before suggesting i always really loved the typical facts a person present on the friends? Can be likely to be rear constantly as a way to examine new discussions

 3. I’m just no more optimistic in the places you increasingly becoming your facts, nonetheless great subject. My spouse and i would need to spend time knowing extra and also understanding far more. Many thanks for outstanding details I had been trying to find these details in my mission.

  • avatar Dreama pisze:

   Renee, you have to reach out and th28a#t&17;s exactly what you did. I hope you’ve inspired others to the same. I could ramble on and muddy the waters but this is really the heart of the matter.Love your posts. I just don’t always have time to comment.

 4. We have understand some excellent material in this article. Well worth bookmarking for revisiting. We shock just how so much test you place to develop any type of wonderful insightful web site.

 5. Thanks for the great writeup. It the truth is was obviously a excitement account them. Look state-of-the-art to be able to more increased flexible on your part! Nonetheless, how can we converse?

 6. I completely agree that this is a very serious contradiction that can lead to such serious problems and malfunctions.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *