dodany: 16.11.2012 | tagi: ,

Autor:

Łódź wygrywa program IBM Smarter Cities Challenge

0

Miasto Łódź  zostało wczoraj wybrane przez firmę IBM jako jeden ze zwycięzców programu IBM Smarter Cities Challenge. Dzięki wygranej, Łódź zdobędzie dostęp do czołowych ekspertów firmy IBM, którzy w roku 2013 poddadzą miejscowość analizie i zarekomendują takie rozwiązania, dzięki którym miasto to stanie się lepszym miejscem do życia i pracy.

Do udziału w przyszłorocznej edycji  programu wybrano 31 miast. Łódź jest pierwszym polskim miastem, które wygrało w tym programie oraz jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej laureatem Smarter Cities Challenge 2013. Wśród innych miast-laureatów tej edycji znalazły się m.in. Kopenhaga, Belfast, Faro w Portugalii, Stavanger w Norwegii oraz Kyoto w Japonii i pięć miast z USA (m.in. Buffalo, Richmond, Tuscon).

Program IBM Smarter Cities Challenge został zainicjowany w 2011 roku. Jest to trzyletni program wart 50 milionów dolarów, który obejmie współpracę w sumie ze stu miastami na całym świecie. Jest to największa społeczna inicjatywa firmy IBM, w ramach której do każdego ze zwycięskich miast wysłana zostanie grupa sześciu najlepszych ekspertów, w celu zapoznania się z najważniejszymi wyzwaniami zidentyfikowanymi przez władze miasta

– powiedziała Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych IBM w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na długo przed tym jak międzynarodowa grupa ekspertów IBM pojawi się na trzytygodniowej konsultacji wycenianej na 400 tysięcy dolarów, a wykonanej całkowicie pro bono, pracownicy firmy IBM już wcześniej zaczną pracochłonną analizę najważniejszych kwestii miasta. Po przybyciu na miejsce, grupa ekspertów będzie pracować z urzędnikami miejskimi przy analizie danych oraz zaangażuje do współpracy lokalne agencje, instytucje, uczelnie, przedstawicieli biznesu oraz grupy wsparcia. Następnie, firma IBM przedstawi szczegółowe rekomendacje jak dane miasto może efektywnie i wydajnie poradzić sobie z wyzwaniami, które przed nim stoją.

Chcemy uczyć się od najlepszych, a dzięki współpracy z firmą IBM i doświadczeniu jej ekspertów, będziemy mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przez najszybciej rozwijające się miasta na świecie. Zwycięstwem w konkursie, Łódź potwierdziła swój status miasta kreatywnego, przyjaznego i otwartego na nowe technologie

– powiedziała Hanna Zdanowska Prezydent Łodzi.

Przez trzy lata działania programu IBM Smarter Cities Challenge, miasta z całego świata żarliwie konkurowały ze sobą, aby skorzystać z wiedzy firmy IBM. Zwycięskie miasta proponowały innowacyjne projekty oraz przedstawiały obszary zainteresowań ekspertom z firmy IBM. Zawierały one strategie, które koncentrowały się wokół następujących tematów:
•    Rozwój Ekonomiczny i Rozwój Rynku Pracy – zmniejszanie zależności rynku od jednej gałęzi biznesu;
•    Świadczenia Społeczne – tworzenie ekosystemu, który wspiera niezależność wśród powiększającej się grupy seniorów;
•    Zrównoważony Rozwój – określenie kierunków polityki wobec stawek cenowych, użycia pojazdów elektrycznych oraz zasilania energią słoneczną przy unowocześnionej sieci energetycznej;
•    Planowane Budżetu – umożliwienie mieszkańcom miast wglądu w wydatki podczas analizy ich potencjalnych wpływów;
•    Planowanie Miejskie – wprowadzenie bardziej systematycznego oraz opartego o konkretne dane podejścia do polityki mieszkaniowej, rewitalizacji śródmieść, podziału danego miasta na strefy.

Gratuluję Łodzi wygranej w programie IBM Smarter Cities Challenge w 2013 roku. Miasto Łódź wyróżniło się na tle swoich konkurentów poprzez zdecydowane przedstawienie swojej gotowości i chęci do przeprowadzenia takich zmian, które sprawią iż jakość życia mieszkańców poprawi się, a samo miasto stanie się bardziej inteligentnie zarządzane

– powiedział Stanley S. Litow, wiceprezes Corporate Citizenship & Corporate Affairs oraz prezes Fundacji IBM.

Jest to dla nas zaszczyt, że możemy podzielić się z Łodzią naszą wiedzą i talentem naszych najlepszych pracowników, których zazdrości nam nie jedna firma. Posiadają oni umiejętności w różnorodnych dyscyplinach, z których wszystkie są użyteczne podczas budowania inteligentnych miast.

Podczas pierwszego i drugiego roku działania programu Smarter Cities Challenge, firma IBM ukończyła prace w 64 miastach na całym świecie, wysyłając prawie 400 swoich najlepszych ekspertów, którzy przedstawili konkretne i wymierne propozycje w zwycięskich miastach. Niektóre z nich to:

•    Cheongju w Korei, gdzie firma IBM zarekomendowała implementację inteligentnych strategii transportowych;
•    Dortmund w Niemczech oraz Malaga w Hiszpanii, gdzie firma IBM stworzyła plany dotyczące rozwoju ekonomicznego, rynku pracy oraz umiejętności;
•    Jacksonville w USA, gdzie firma IBM wyznaczyła kroki do rewitalizacji śródmieścia;
•    Louisville w USA, gdzie firma IBM pokazała jak miasto może używać danych do identyfikacji, przewidywana oraz migracji czynników, które wywołują astmę;
•    Nairobi w Kenii, gdzie firma IBM stworzyła plan zarządzania ruchem miejskim;
•    Geraldton w Australii, gdzie firma IBM zaproponowała sposoby na zdobycie pozycji lidera w adaptacji inteligentnej technologii sieci energetycznej oraz usług cyfrowych;
•    Curitaba w Brazylii, gdzie firma IBM przedstawiła nowoczesne podejście do zrównoważonego rozwoju oraz zaangażowania społecznego.

Potrzeba zastosowania innowacyjnych podejść, które odpowiadają na społeczne wyzwania, nigdy nie była tak duża. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku po raz pierwszy w historii świata odnotowano, że ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach. Te centra populacji są ekonomicznie silniejsze, politycznie wpływowe i zaawansowane technologicznie bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże również i one zmagają się ze zwiększonym popytem na usługi przy problemach z budżetem.

Program Smarter Cities Challenge jest częścią Corporate Service Corps firmy IBM, czyli innego programu konsultingowego wykonywanego pro bono. Podczas gdy program Corporate Service Corps skupia się na współpracy z rynkami rozwijającymi się, program firmy IBM Smarter Cities Challenge jest ukierunkowany na potrzeby miejskie zarówno w uprzemysłowionych jaki i rozwijających się państwach. Od momentu rozpoczęcia programu w 2008 roku, w ramach Corporate Service Corps, IBM wysłał ponad 2 tysiące najlepszych ekspertów do realizacji ponad 200 zadań w 30 państwach na świecie.

Zapraszamy na blog CitizenIBM, gdzie znaleźć można więcej informacji na temat niektórych kwestii rozwiązywanych podczas poprzednich edycji programu IBM Smarter Cities Challenge oraz zrozumieć wyzwania jakie napotykają miasta.

Więcej informacji na temat inicjatyw miejskich firmy IBM pod adresem http://www.citizenibm.com oraz http://www.youtube.com/user/citizenIBM. Więcej informacji na temat programu Smarter Cities Challenge firmy IBM na stronie internetowej programu www.smartercitieschallenge.org. 

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *