dodany: 07.03.2013 | tagi: , , ,

Autor:

Microsoft ukarany grzywną

3

Komisja Europejska nałożyła grzywnę na Microsoft w wysokości 2 244 000 000 zł za usunięcie ekranu wyboru przeglądarki w aktualizacji Windowsa 7. To pierwszy raz, kiedy KE ukarała firmę za zachowanie niezgodne z antymonopolowym zobowiązaniem.

W grudniu 2009 KE miała poważne obawy związane z konkurencją na rynku przeglądarek i wymusiła na Microsofcie, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie oferować użytkownikom ekran wyboru przeglądarki w taki sposób, żeby mogli oni dokonać świadomego i bezstronnego wyboru.

W marcu 2010 taki ekran ujrzał światło dzienne i w przeciągu sześciu miesięcy pobrano 84 miliony przeglądarek. Wszystko zmieniło się, gdy wyszedł Service Pack 1 dla Windowsa 7 w maju 2011. Ekran zniknął, a Microsoft zaczął się tłumaczyć, że spowodowane jest to usterką techniczną.

Niestety ” niefortunne” ominięcie ekranu zostało wykryte  w lipcu 2012 przez KE jako celowe działanie i wszczęte zostało dochodzenie. W październiku tego samego roku KE poinformowało Microsoft o niezgodnościach.

Po wypłynięciu tej informacji zaczęto liczyć straty. Mozilla straciła od sześciu do dziewięciu milionów pobrań swojej przeglądarki po zniknięciu ekranu. KE poinformowała, że w czasie tych 15 miesięcy ekranu wyboru przeglądarki nie widziało około piętnastu milionów użytkowników Windowsa.

Kwota grzywny została obliczona na podstawie wagi i czasu trwania naruszenia. Okolicznością łagodzącą była współpraca Microsoftu, dzięki której grzywna nie wyniosła 10% całkowitego obrotu spółki w roku poprzednim.

Zastanawiam się nad jednym – po co komu ekran wyboru przeglądarki, skoro użytkownik równie dobrze może sam dzięki IE pobrać np. Chrome czy Firefoxa? Microsoft ma swoją przeglądarkę, to jest ich produkt i mają prawo promowania swojego produktu. Czy to działanie sprzeciwiające się zasadom antymonopolowym? Dla mnie nie, bo zawsze mam wybór z jakiej przeglądarki chcę na swoim Windowsie korzystać.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

3 odpowiedzi na “Microsoft ukarany grzywną”

 1. avatar Jozef pisze:

  Całkowicie zgadzam się z autorką tekstu.

  Każdy przecież i tak ma możliwość wyboru.

  A może by tak kazać Microsoftowi promować LibreOffice’a, Linuxa itd, a użytkowników np. Debiana czy Ubuntu namawiać do instalacji MSOffice’a czy IE (nawet jeśli się nie da)? :-)

  Chyba naprawdę mamy kryzys skoro UE posuwa się do takich absurdów żeby zdobyć pieniądze.

  Pozdrawiam.

 2. avatar asdf pisze:

  Ciekawe że nic nie robią z producentami aut którzy uniemożliwiają montażu standardowego radia, bo teraz prawie każde nowe auto ma tak radio wbudowane w deskę rozdzielczą że nic się nie da tam włożyć. Albo idąc dalej – czemu nie można zamontować klimatyzacji innej niż producenta? Przecież w samochodach wszystko jest tak robione żeby każdy element wymieniać tylko w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *