dodany: 29.10.2012 | tagi: ,

Autor:

Niemcy dostają najwięcej złośliwego spamu

1

Niemieccy użytkownicy poczty elektronicznej przegonili w statystykach spamowych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Zaszczytne pierwsze miejsce w ilości odbieranego złośliwego spamu przypadło Niemcom. Według raportu na temat spamu, opublikowanego we wrześniu  przez Kaspersky, Niemcy trafili na szczyt tabeli z prawie 14% spamu wysyłanego użytkownikom, drugie miejsce przypadło Hiszpanii (prawie 8%), trzecie Rosji (prawie 7%). Poza podium  znalazły się Indie (6,39%), Wietnam (5,95%), Australia (5,94%), Chiny (5,80%) i – na szarym końcu – USA z wynikiem 5,62%. Wynik Stanów Zjednoczonych jest dosyć zaskakujący, zważywszy na fakt, że przez osiem miesięcy z rzędu prowadzili w zestawieniu.

W raporcie Kaspersky czytamy, że 3,4% wszystkich wiadomości e-mail zawierało szkodliwe pliki i jest to wynik niższy o całe pół procenta w porównaniu z raportem z poprzedniego miesiąca. Niemcy odnotowali także zwiększenie wykrycia spamu w ogóle o całe sześć procent. Hiszpania również podniosła swoje notowania w jego wykryciu o 4%. Upadek zaliczyło wykrycie spamu w Wielkiej Brytanii z ok. 7% na 4,67%.

Wrzesień był także miesiącem drastycznych zmian w pierwszej dziesiątce złośliwego oprogramowania wykrytego przez Kaspersky. Długoterminowy lider „Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen” wypadł całkowicie z pierwszej dziesiątki oddając pierwsze miejsce „Backdoor.Win32.Androm.kv” znanemu także pod nazwą: „ Backdoor.Trojan” i „PWS-Zbot.gen.ana”. Wirus, który umożliwia zdalny dostęp do poczty, został znaleziony w 6,32% z wszystkich zainfekowanych e-maili. Na drugim miejscu znalazł się „E-Worm.Win32.Bagle.gt”, który zbierał adresy e-mail i pobierał złośliwe programy. Na najniższym miejscu podium znalazły się „Email-Worm.Mydoom.m” i „Mydoom.l”, które także zbierały adresy e-mail.

W raporcie znalazła się także informacja o spamie, który nie zawiera złośliwego oprogramowania czy niebezpiecznych linków. Odnotowano wzrost e-maili poruszające tematykę gazu i ropy naftowej, na przykład fałszywych loterii, które miały pochodzić od rosyjskiego Gazpromu i Łukoil. Zauważono również wzrost spamu w e-mailach imitujących zakupy grupowe z twarzą Michelle Obamy oraz wiadomości z kontrowersyjnym filmem „The Innocence of the Muslims”.

Odsetek spamu w ruchu pocztowym wzrósł o 2,3%  i wyniósł średnio 72,5% ruchu poczty, a liczba e-maili phishingowych wzrosła trzykrotnie.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Niemcy dostają najwięcej złośliwego spamu”

  1. avatar Adam Wicherek pisze:

    Pocieszmy ich, u nas liczba także wzrasta. Aktualnie dostaję tyle spamu, że jeśli dostanę e-mail który powinienem otrzymać bez zapowiedzi i trafi on do spamu, to po 2-3dniach szanse, że go zauważę są znikome.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *