dodany: 16.01.2013 | tagi: , , , , ,

Autor:

Opublikowano dokumenty dotyczące nowej metody tajnych rozmów przez Skype

3

Chcesz porozmawiać z kimś w tajemnicy, ale boisz się, że Twoja rozmowa przez Skype zostanie przechwycona? Najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie jej w kompletnej ciszy.

Istnieje rozwiązanie, które pomoże zamieścić tajne dane w czasie rozmowy telefonicznej za pomocą Skype. I stworzono je w Polsce!

Istnieje obawa, że Skype może być przechwytywany i analizowany

– mówi Wojciech Mazurczyk z Politechniki Warszawskiej. Powstał więc SkypeHide, który umożliwia użytkownikom dodatkowe ukrycie wiadomości w trakcie połączenia.

Krzysztof Szczypiorski wraz z Wojciechem Mazurczykiem i Maciejem Karasiem analizowali dane o ruchu Skype podczas rozmów i odkryli sposób, w jaki Skype „przepuszcza” ciszę i opublikowali pełną dokumentację badań.

Kiedy mówisz cokolwiek, Skype „produkuje” większe pakiety (np. 130 bajtów), gdy milczysz są one mniejsze (70 bajtów). Oba rodzaje pakietów są szyfrowane. SkyDe korzysta z tej relacji. kiedy stwierdzisz, że jest cisza w rozmowie przez Skype znajdując mniejsze pakiety, możesz zastąpić ich zawartość tajnymi danymi.  SkyDe kasuje zaszyfrowane milczenie pakietów Skype i zastępuje ich zaszyfrowane dane, co czyni je bardzo trudnymi do wykrycia.

Na podstawie wyników doświadczalnych okazało się, że można osiągnąć transmisję do 3 kbps. Nie jest to wystarczające do transmisji audio/wideo w czasie rzeczywistym, jednak pliki audio/wideo mogą być przeniesione na drugą stroną równie bezproblemowo jak dokumenty tekstowe.

Autorzy nie ukrywają, że SkyDe może być wykorzystane przez osoby, które do porządnych nie należą, ale  nie mogą im tego zabronić i porównują tę sytuację z nożem do krojenia chleba – można użyć go zgodnie z przeznaczeniem lub dźgnąć nim kogoś.

Zespół przedstawi SkypeHide na konferencji dotyczącej steganografii w Montpellier we Francji w czerwcu. Dokumenty zostały już opublikowane w Internecie i można je bezpośrednio pobrać w wersji pdf lub na stronie projektu.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

3 odpowiedzi na “Opublikowano dokumenty dotyczące nowej metody tajnych rozmów przez Skype”

 1. avatar Marcin pisze:

  Dziwne, że takie rozmowy mogą być przyłapywane, mam słabe łącze internetu poprzez operatora gsm i może to nie być w dobrej jakości odtwarzane, chyba, że wszystko jest łączone do kupy i wszystko da się zrozumieć, że Polacy to odkryli to gratuluję. Polak potrafi.

 2. avatar GDR! pisze:

  OK, ale po co? Jak juz ktos idzie na tyle daleko zeby zainstalowac dodatkowe oprogramowanie, to dlaczego na Jowisza uzywac Skype?

  • avatar Michał Smereczyński pisze:

   Pewnie dlatego, że jest popularny i (prawie) każdy go ma zainstalowanego. Nie trzeba szukać nowych rozwiązań itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *