dodany: 30.01.2013 | tagi: ,

Autor:

Polska i Portugalia inwestują w dostęp do szerokopasmowego Internetu

2

Światłowodowy dostęp do Internetu na wsi, przekonywanie inwestorów prywatnych do współfinansowania budowy sieci oraz doświadczenia z przełączania telewizji naziemnej na sygnał cyfrowy – to tylko niektóre tematy rozmów przedstawicieli MAC i UKE z ich odpowiednikami w Portugalii.

Polska delegacja z wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzatą Olszewską oraz prezes UKE Magdaleną Gaj rozmawiała 24 i 25 stycznia z przewodniczącą rady dyrektorów ANACOM (portugalskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego) Marią de Fátima Henriques da Silva Barros Bertoldi, sekretarzem stanu ds. robót publicznych, transportu i komunikacji Sérgio Silva Monteiro oraz sekretarzem stanu ds. przedsiębiorczości, konkurencyjności i innowacji Carlosem Oliveirą.

Internet na wsi i prawo przesyłu

Polska i Portugalia inwestują w dostęp do szerokopasmowego Internetu. W obu krajach jest on ciągle niższy od średniej unijnej (27,5 proc.) – w Portugalii pod koniec 2011 r. wynosił 21,6 proc., w Polsce – 17,3 proc. Uwagę zwraca szybkość portugalskiego Internetu – 77 proc. łącz ma przepustowość powyżej 10 Mb/s, co plasuje Portugalię na trzecim miejscu w Unii. Przepustowość powyżej 30 Mb/s ma 12,3 proc. linii w porównaniu do średniej dla całej UE, która wynosi 7,2 proc. Wyższy od polskiego jest też wskaźnik dostępu do Internetu mobilnego. W Polsce z kolei powstaje największy projekt szerokopasmowy w Unii – Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Na budowę sieci szerokopasmowego Internetu Polska uzyskała z Unii Europejskiej ponad 1 mld euro. Z pewnością jednym z rozwiązań, które mogą zainteresować Polaków, jest budowanie szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenach wiejskich. Portugalia zdecydowała się przyznać prywatnym przedsiębiorcom dofinansowanie na realizację inwestycji na obszarach dotychczas wykluczonych. Rząd podpisał w 2011 r. cztery umowy z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi dotyczące budowy sieci najnowszej generacji (NGA) m.in. w najbardziej oddalonych regionach Azorów. Minimalna zagwarantowana prędkość dla klienta to 40 Mb/s. Istotny dla szybkiego budowania sieci jest też dostęp do już istniejącej infrastruktury: studzienek kanalizacyjnych czy słupów trakcji elektrycznej. W Portugalii taka infrastruktura powinna być udostępniana operatorom telekomunikacyjnym „po kosztach”.

Będziemy chcieli korzystać z portugalskich doświadczeń i, w miarę możliwości, wdrożyć je w Polsce

– zaznaczyła minister Olszewska.

 

Polski wzór – jak wspierać umiejętności cyfrowe:

Rozwiązaniem, który z kolei szczególnie zainteresował Portugalczyków, jest nasz program wspierania umiejętności cyfrowych obywateli – Latarnicy Polski Cyfrowej, prowadzony przez MAC i stowarzyszenie Miasta w Internecie w ramach tzw. Projektu Systemowego. Wyszkoleni Latarnicy uczą osoby w wieku 50+, jak korzystać z dobrodziejstw cyfrowego świata i dlaczego warto stać się jego częścią. Dziś bowiem z 13 mln Polaków w tym wieku prawie 10 mln nie korzysta z Internetu.

W tym roku w Polsce odbędzie się przetarg na częstotliwość 800 MHz. To jedno z najlepszych pasm dla zapewnienia dostępu do mobilnego na terenach o niewielkiej gęstości zaludnienia, np. wiejskich. Pasmo zostanie uwolnione m.in. dzięki przejściu z telewizji analogowej na naziemną telewizję cyfrową.

Portugalia wdrażanie telewizji cyfrowej ma już za sobą. Naziemna telewizja cyfrowa została tam uruchomiona w 2009 roku i cały proces przełączania sygnału zakończył się w 2012 r.

W Polsce całkowite wyłączenie sygnału analogowego nastąpi 31 lipca tego roku.

Jak podkreśla minister Małgorzata Olszewska, współpraca będzie kontynuowana.

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

2 odpowiedzi na “Polska i Portugalia inwestują w dostęp do szerokopasmowego Internetu”

  1. avatar Rocik pisze:

    Polska inwestuje od lat, w mojej okolicy też od lat "kopią się ze światłowodem" i chyba prędzej osiągnę 1Gbit/s po IEEE802.11b niż ta sprawa tak na prawdę drgnie. Polska jest daleko w tyle, a ceny mam oczywiście bardzo wysokie (prawie najwyższe) w Europie.

  2. avatar Kiana pisze:

    I dind;#8217&t know that anyone could use their list to manage their twitter profiles. Maybe because I don’t have much followers on twitter so I didn’t have the hard time to manage it. Forumlist looked convenient to use, perhaps I will use this to track my followers.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *