dodany: 16.08.2012 | tagi: , ,

Autor:

Saudyjska spółka naftowa odizolowana od dostępu do sieci po cyberataku

1

Saudi Aramco, państwowa i największa na świecie spółka petrochemiczna potwierdziła, że padła ofiarą ataku cybernetycznego, w wyniku którego złośliwym oprogramowaniem zostały zainfekowane stacje robocze pracowników. Inne części sieci w zakładach pozostały nienaruszone.

„W środę, 15 sierpnia 2012, Saudi Aramco potwierdza, że firma odizolowała wszystkie systemy elektroniczne od zewnętrznego dostępu jako wczesny środek zapobiegawczy, który został powzięty po nagłych zakłóceniach, które dotknęły niektóre sektory naszej sieci elektronicznej. Zakłócenie jest prawdopodobnie wynikiem działania wirusa, który zakaził pracownicze stacje robocze bez wpływu na podstawowe elementy sieci” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Światowy potentat nie chciał skomentować ataku czy też podawać, kto za nim stał, ale zapewnia, że główne operacje nie zostały zakłócone w wyniku naruszenia bezpieczeństwa.

„Saudi Aramco chciałaby potwierdzić, że cała sieć zarządzająca swoimi działaniami jest w dalszym ciągu integralna oraz że zakłócenie, które miało miejsce, nie miało żadnego wpływu na którekolwiek z działań produkcyjnych spółki. Firma zaimplementowała szereg zabezpieczających procedur oraz wiele systemów redundantnych w swoim zaawansowanym i złożonym systemie działania, które są wykorzystywane do ochrony swoich systemów operacyjnych i baz danych”.

Na koniec spółka dodała, że jej zespół IT przewiduje szybki powrót do bycia „online”.

Jest to kolejny atak na spółki petrochemiczne w rejonie Bliskiego Wschodu. W kwietniu przeprowadzony został atak na systemy Krajowej Spójki Petrochemicznej w Iranie. W odpowiedzi na powtarzające się cyberataki na ich sieć oraz urządzenia, Iran zapowiedział odłączenie od publicznego Internetu swoich najważniejszych ministerstw i organów państwowych w celu ich ochrony.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Jedna odpowiedź do “Saudyjska spółka naftowa odizolowana od dostępu do sieci po cyberataku”

  1. Każdy niezabezpieczony system, podłączony bezpośrednio lub pośrednio do sieci publicznej wymiany danych jest potencjalnie narażony na ataki hackerskie z zewnątrz. Dlatego też, każdy zastosowany system powinien być na tyle skuteczny, aby koszt jego złamania zniechęcał potencjalnego włamywacza, czyli był wyższy aniżeli zabezpieczana przez niego informacja. Wybór właściwego systemu ochrony jest tym prostszy, im skuteczniejsza analiza zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *