dodany: 26.11.2012 | tagi: , , ,

Autor:

Spam w październiku rekordowo niski

1

Według danych firmy Kaspersky Lab, udział spamu w ruchu pocztowym zmniejszył się o 4,5 punktu procentowego w porównaniu z wrześniem i wynosił średnio 68% – jest to najniższy wynik od początku tego roku. Mimo to spam nadal stanowi duże zagrożenie: szkodliwe pliki zostały wykryte w 3,25% wszystkich wiadomości e-mail, zaledwie o 0,15 punktu procentowego mniej niż w poprzednim miesiącu.

Najczęściej propagowane tematy spamowych maili w październiku to:
– wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych,
– Halloween i Boże Narodzenie.

Na początku jesieni uwaga całego świata skupiła się na najważniejszym politycznym wydarzeniu w Stanach Zjednoczonych – wyborach prezydenckich. W szczytowym okresie kampanii wyborczej spamerzy prosili użytkowników o wyrażenie swojej opinii odnośnie tego, kto zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, obiecując w zamian kartę podarunkową Visa o wartości 250 dolarów.

Święto Halloween – powszechnie obchodzone w Stanach Zjednoczonych i coraz częściej w Europie – tym razem także nie umknęło uwadze spamerów. E-maile w języku angielskim oferowały mnóstwo towarów związanych z tym dniem – torebki znanych projektantów, wycieraczki, ramki na zdjęcia oraz fluorescencyjne T-shirty.

Październik to również miesiąc, w którym spamerzy zwykle zaczynają przypominać wszystkim o nadchodzącym okresie świątecznym. Eksperci z Kaspersky Lab zarejestrowali mnóstwo bożonarodzeniowych i noworocznych wysyłek, oferujących najróżniejsze słodycze, pamiątki, bilety na wycieczki w okresie świątecznym i wiele więcej.

 

Geografia spamu

Podobnie jak miesiąc wcześniej, w październiku na szczycie rankingu najaktywniejszych dystrybutorów spamu znalazły się Chiny (30,7%) i Stany Zjednoczone (27,3%). Jeżeli chodzi o państwa wysyłające spam do użytkowników europejskich, udział Chin był jeszcze większy i wynosił 53,3%, co stanowi wzrost o 11,8 proc. w stosunku do września. Stany Zjednoczone, które znalazły się na drugim miejscu, odpowiadały za 13,4% (+2,7 proc.) całego rozprzestrzenianego spamu. Włochy zwiększyły swój wkład do europejskiego ruchu spamowego o 3,9 proc. W porównaniu z wrześniem, awansując na trzecie miejsce. Jednocześnie udział spamu pochodzącego z Indii w państwach europejskich znacznie się zmniejszył (-6 proc.).

Phishing

W październiku zmniejszyła się też liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe (-10,23 proc.), w wyniku czego kategoria ta spadła z pierwszego miejsca na czwarte, plasując się nawet za kategorią „wyszukiwarki”. Po letnim okresie spokoju, w październiku miał miejsce znaczny wzrost liczby ataków na organizacje finansowe (+2,85 proc.) oraz sklepy internetowe i e-aukcje (+5,42 proc.). W przypadku udanych ataków, stojący za nimi oszuści mogą uzyskać dostęp do kont użytkowników w systemach bankowości online oraz e-płatności, a następnie ukraść ich pieniądze. Użytkownicy powinni zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupów online w okresie przedświątecznym.

W celu zapewnienia ochrony przed opisywanymi zagrożeniami flagowy produkt firmy Kaspersky Lab dla użytkowników indywidualnych – Kaspersky Internet Security 2013 – został wyposażony w technologię Bezpieczne Pieniądze, która zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo podczas zakupów oraz transakcji bankowych online. Więcej informacji na temat technologii Bezpieczne Pieniądze można znaleźć na stronie http://www.kaspersky.pl/images/news/klp_2013_bezpieczne_pieniadze.pdf.

Wprawdzie w październiku odsetek spamu zmniejszył się, jednak niechciane wiadomości nie stały się ani trochę mniej groźne: zarejestrowaliśmy wiele szkodliwych i phishingowych e-maili, których celem są pieniądze użytkowników

 – komentuje Daria Gudkowa, szef działu badań i analizy treści, Kaspersky Lab.

Trend ten prawdopodobnie utrzyma się do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Użytkownicy powinni być szczególnie ostrożni podczas dokonywania płatności drogą elektroniczną i podawania poufnych danych w Internecie. Przestrzegamy przed klikaniem odsyłaczy w wiadomościach spamowych i otwieraniem załączników od nieznanych nadawców. Ponadto należy uaktualniać użytkowane oprogramowanie od razu po udostępnieniu łat przez producentów.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Jedna odpowiedź do “Spam w październiku rekordowo niski”

  1. avatar Tata pisze:

    wszyscy szykują się na grudzień ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *