dodany: 23.10.2012 | tagi: , ,

Autor:

Spamerzy atakują polskich użytkowników Facebooka

1

Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu nowej fali ataku spamowego na polskich użytkowników Facebooka. Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają odsyłacz do strony, na której znajduje szkodliwy program. W chwili pisania tego tekstu atak jest ciągle aktywny.

Treść wiadomości o temacie „Włamanie na Twoje konto Facebook” docierającej do użytkowników internetu ze sfałszowanego adresu noreply@facebook.com (w rzeczywistości wiadomości wysyłane są z innych adresów, które nie znajdują się w domenie @facebook.com) wygląda następująco (zachowano pisownię oryginalną; odsyłacz do strony WWW został celowo zamazany):

„Drogi Użytkowniku! Ktoś próbował przejąć Twoje konto w serwisie Facebook. Aby temu zapobiec wygenerowaliśmy nowe hasło do Twojego konta. Udaj się pod Adres http://www.!!!zamazany_link!!!.tk/ Aby w pełni bezpiecznie odzyskać swoje konto Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie. Z Poważaniem Facebook Group” 


Wygląd spamowej wiadomości e-mail docierającej do użytkowników

Znajdujący się w wiadomości odsyłacz prowadzi do strony, której odwiedzenie może doprowadzić do infekcji komputera koniem trojańskim. Użytkownicy produktów Kaspersky Lab są chronieni przed tym zagrożeniem. Należy jednak mieć świadomość tego, że spamerzy mogą kontynuować atak i przygotować kolejną partię wiadomości e-mail z nowym odsyłaczem, a nawet z wykorzystaniem wizerunku innej firmy.


Sfałszowana strona WWW z odsyłaczem do zainfekowanego pliku

Kaspersky Lab Polska podkreśla, że serwis Facebook nie ma nic wspólnego z wysyłaniem wiadomości e-mail docierających do użytkowników w ramach omawianego ataku spamowego. Cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek firmy, aby zwiększyć zasięg swojego mailingu.

Kaspersky Lab Polska przypomina wszystkim użytkownikom internetu, że należy traktować z ograniczonym zaufaniem wiadomości e-mail zawierające odsyłacze. W razie najmniejszych choćby wątpliwości co do legalności wiadomości, najlepiej potwierdzić jej pochodzenie u źródła. Należy także pamiętać, by nie klikać żadnych odsyłaczy w podejrzanych wiadomościach e-mail, ani w ostrzeżeniach o nowych zagrożeniach, które zawierają pełne linki do zainfekowanych zasobów.

Wiele informacji ułatwiających rozeznanie się w technikach stosowanych przez spamerów i cyberprzestępców można znaleźć w artykule „Oszustwa internetowe oraz jak się przed nimi bronić: poradnik dla opornych”: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=642.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Jedna odpowiedź do “Spamerzy atakują polskich użytkowników Facebooka”

  1. avatar Nibiru pisze:

    Dziadostwko. Facebook to jeszcze nie takie straszne. Ale jak taki numer zrobią z kontem w banku to… a ludzie dają się złapać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *