dodany: 20.03.2013 | tagi: , , ,

Autor:

Test antyphishingowy płatnych oraz darmowych programów antywirusowych 2013

1

Phishing jest to metoda ataków, która jest oparta m.in. o wiadomości e-mail zawierające zamaskowane linki (hiperłącza) odsyłające do witryn wyłudzających informacje, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży danych. Technika ta wykorzystuje społeczną inżynierię i polega na celowym podjęciu takich akcji przez cyberprzestępcę,  aby niczego nieświadomy użytkownik przekazał dane, które przejmie oszust.

Test, który opracował AVLab odwzorował rzeczywistość, w której użytkownik jest potencjalną ofiarą phisherów. W tym celu wszystkie programy biorące udział w teście zainstalowane były z ustawieniami domyślnymi. Test przeprowadzono na wirtualnych systemach Windows 7 x32 z najnowszymi aktualizacjami na dzień 11 lutego roku 2013.

Test polegał na sprawdzeniu każdego dnia 10 linków prowadzących do witryn wyłudzających dane: kart kredytowych, zbierających dane logowania do kont mailowych oraz podszywających się pod banki lub inne instytucje. Linki były uruchamiane w przeglądarce Google Chrome 24 z wyłączoną opcją: „Włącz ochronę przed wyłudzaniem danych (phishingiem) i złośliwym oprogramowaniem”. Każdego dnia przed rozpoczęciem testów wszystkie produkty były aktualizowane.

Jak skutecznie programy antywirusowe chronią przed utratą prywatnych danych? Aby odpowiedzieć na to pytanie zapraszam do przeczytania raportu zawierającego test antyphishingowy, który można przeczytać pobierając dokument ze strony http://avlab.pl/page/raporty.

avatar
Właściciel oraz redaktor naczelny wortalu - AVLab.pl
Student informatyki, właściciel oraz redaktor naczelny wortalu - AVLab.pl Główne działania wortalu obejmują testowanie programów antywirusowych zgodnie z założeniami AMTSO. Główne zainteresowania: oprogramowanie antywirusowe oraz stosowane technologie do wykrywania wirusów oraz malicious code.

Jedna odpowiedź do “Test antyphishingowy płatnych oraz darmowych programów antywirusowych 2013”

  1. avatar Robal pisze:

    „Phishing jest to metoda ataków, która jest oparta m.in. o wiadomości e-mail ”
    Można z tego wyciągnąć wniosek, jakoby wiadomości e-mail były elementem koniecznym, aby dany atak nazwać phishingiem. Powinno być raczej:
    „Phishing jest to metoda ataków, która wykorzystuje m.in. wiadomości e-mail ”

    A żeby nie było samego marudzenia: godne pochwały takie testy, za chęć ich przeprowadzania i dzielenie się wynikami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *