dodany: 18.05.2013 | tagi: ,

Autor:

Top 7 mitów na temat cloud computingu

1
cloud

Wraz z rosnącą popularnością cloud computingu pojawiają się kolejne pytania i wątpliwości. Opracowania, które starają się je wyjaśniać, zawierają jednak rozbieżne informacje. W związku z tym wokół technologii przetwarzania danych w chmurze narosło wiele mitów.

Mit nr 1: Cloud computing – nie znam, nie korzystałem

Wielu z nas cloud computing kojarzy się ze skomplikowaną w obsłudze technologią dla geeków. Tymczasem możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że z usług w chmurze korzystamy bardzo często i to od lat. Używamy aplikacji biurowych przez internet i serwisów do księgowości online (jak np. Firma.pl), darmowych kont e-mailowych z dostępem przez przeglądarkę czy wirtualnych platform, pozwalających na przechowywanie plików, jak Dropbox czy Evernote. Do innych usług cloud computingowych należą także znane chyba wszystkim narzędzia, jak Google Calendar czy Dysk Google.

Mit 2: Chmura jest zbyt trudna w obsłudze

Ci, którzy korzystali z wyżej wymienionych usług w chmurze wiedzą, że ich obsługa jest nieskomplikowana, a dostęp do własnych zasobów dzięki nim szybki i możliwy o każdej porze dnia i z każdego miejsca na świecie. Oczywiście to nie jedyny rodzaj rozwiązań cloud computingowych – jest ich o wiele więcej. Z tego względu, że mają różny stopień złożoności, mogą wiązać się z mniej lub bardziej zaawansowanym poziomem kontroli. Najprostszymi w obsłudze są aplikacje i systemy dostępne w formie usługi (SaaS), natomiast infrastruktura (IaaS) czy platforma (PaaS), udostępniona w modelu cloud computingu, to rozwiązania specjalistyczne.

Mit nr 3: Mam małą firmę, a to rozwiązanie tylko dla korporacji

Niemal wszystkie przedsiębiorstwa, każdej wielkości, aby mogły się rozwijać, potrzebują infrastruktury komputerowej, przestrzeni do przechowywania firmowych danych, a także oprogramowania: od prostych aplikacji biurowych (np. CRM), do złożonych systemów (jak np. ERP). Nie zawsze jednak firmy rozpoczynające działalność stać jest na takie inwestycje. Dzięki usługom dostępnym w chmurze, nawet mikroprzedsiębiorstwo może założyć e-sklep, bez kupowania programu i instalowania go na własnym serwerze (np. IAI-Shop.com) czy uruchomić start-up wymagający posiadania infrastruktury, która pomieści gigabajty danych, rozrastających się w sposób nieprzewidywalny i szybki.

Mit nr 4: Chmura publiczna – najtańszy sposób, aby korzystać z usług IT

Według wielu opinii usługi dostępne w modelu cloud computingowym są najtańszą opcją rozwiązań IT na rynku. To nie do końca prawda. Z jednej strony, korzystając z chmury, płacimy za tyle mocy obliczeniowej czy przestrzeni dyskowej, ile zużyjemy. W przypadku własnej infrastruktury serwerowej, zwykle nie wykorzystujemy jej wszystkich możliwości. Cloud computing opłaca się również w przypadku wdrażania usług (na starcie nie potrzebujemy własnego zaplecza serwerowego czy wyspecjalizowanego zespołu do zarządzania nim). Z drugiej strony jednak, wraz z rozwojem naszego biznesu, będziemy potrzebować rozwiązań, które sprostają naszym rosnącym wymaganiom co do bezpieczeństwa, wydajności i dostępności. Jest nim np. chmura prywatna, której wdrożenie wiąże się z wyższymi, niż w przypadku chmury publicznej, kosztami.

Mit 5: Najpierw wirtualizacja, potem cloud computing

Wirtualizacja może poprawić wykorzystanie własnych zasobów oraz efektywność zarządzania przestrzenią IT. Wiele firm decyduje się na usługi cloud computingowe, gdy poznają zalety wirtualizacji. Jednak przygotowywanie infrastruktury informatycznej do wdrożenia rozwiązań w modelu cloud computingowym, przy wcześniejszym zastosowaniu rozwiązań wirtualizacyjnych, nie jest konieczne. Poza tym przekształcenie przestrzeni wirtualizacyjnej w środowisko chmury prywatnej wymaga uzupełnienia jej o istotne składniki i jest to długa droga. Cloud computing sam w sobie ma potencjał do redukcji kosztów ogólnych i ulepszania infrastruktury, przy zapewnianiu ciągłości pracy.

Mit nr 6: Chmura oznacza 100% dostępność

Twierdzenie, że wraz z rozpoczęciem korzystania z chmury nie będziemy się już martwić o problemy z wydajnością czy przestojami, jest nieprawdziwe. Wszyscy wiemy, że awarie zdążają się nawet największym dostawcom chmury, jak np. Google czy Amazon. Poza tym, żadna technologia nie jest niezawodna. Z tego względu, decydując się na korzystanie z usług oferowanych w modelu cloud computing, musisz określić wymagane przez siebie warunki dostępności umową SLA (z ang. Service Level Agreement). Za ich nieprzestrzeganie, konsekwencje ponosi dostawca chmury. Warto być świadomym, że jeśli usługodawca oferuje Ci dostępność usługi na poziomie 99%, to oznacza, że Twoja aplikacja czy system mogą być niedostępne przez kilka godzin w miesiącu.

Mit 7: Dane w chmurze są mniej bezpieczne, niż na własnym serwerze

Za bezpieczniejsze miejsce do przechowywania własnych zasobów uważasz własny serwer, a nie chmurę? Jeśli Twój dysk uległby zniszczeniu, to straciłbyś swoje dane na zawsze (chyba, że skorzystałbyś z bardzo drogiej usługi odzysku danych czy zadbałbyś wcześniej o kopię zapasową). Bezpieczeństwo naszych danych w chmurze zależy głównie od dostawcy – im bardziej zaufany, tym bardziej restrykcyjnych norm przestrzega. Na nas jednak również spoczywa odpowiedzialność za nasze zasoby. Jeśli chcemy ustrzec się przed dostępem osób niepowołanych, powinniśmy przechowywać dane w postaci zaszyfrowanej. Warto także zapewnić sobie dodatkowe kopie bezpieczeństwa, składowane w innym miejscu lub u drugiego dostawcy usług w chmurze. Co prawda, zdarzają się dostawcy, którzy decydują się na odzyskiwanie utraconych danych użytkowników na własny koszt, jednak jest to bardzo rzadka praktyka – po raz pierwszy i na razie jedyny zdecydował się na to e24cloud.com.

Wokół każdego nowego zjawiska pojawia się wiele, często fałszywych przekonań. Tak było w przypadku outsourcingu czy hostingu – popularnych obecnie usług. Uważamy, że cloud computing to nie tylko wielkie korzyści dla biznesu, ale także technologia przyszłości – warto ją dobrze poznać już dziś.

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

Jedna odpowiedź do “Top 7 mitów na temat cloud computingu”

  1. avatar Adrian pisze:

    Super artykuł. Chmury nie możemy się bać. Wbrew pozorom jest to przyszłość. Jeśli dochodzi tutaj kwestia prywatności danych. Były na ten temat ciekawe artykuły. Chmura ma wiele zalet, ale główną wadą jest właśnie niepewność, czy dostawca ma do nic dostęp. Jeśli dane nawet są szyfrowane, da się je odszyfrować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *