dodany: 28.07.2013 | tagi: , ,

Autor:

Tylko 3 tysiące $ wystarczą do niezwykle niebezpiecznej zabawy z GPS

3

We wcześniejszym wpisie informowaliśmy o hakingu samochodów (zobacz newsa: Car-haking, czyli „nowe” niebezpieczeństwo dla właścicieli także starszych samochodów), ale niniejsza sprawa jest jeszcze bardziej poważna, ponieważ dotyczy pośrednio samolotów i statków. Konkretnie chodzi o słabości zaszyte w systemie globalnej nawigacji satelitarnej (w skr. GPS). Na możliwość wykorzystania luk tego systemu zwraca uwagę ekspert z tej dziedziny – Todd Humphreys z Uniwersytetu w Teksasie. Żeby nie być gołosłownym, zbudował urządzenie imitujące sygnał GPS za jedyne 3 tysiące dolarów! Całość w połączeniu z laptopem pozwoliła na wprowadzenie błędu systemu nawigacji zamontowanego na jachcie, który pływał po wodach Morza Śródziemnego.

Jak mogą być niebezpieczne skutki takiej modyfikacji sygnału GPS na skalę światową, nie trzeba nikomu przedstawiać – sparaliżowane lotniska, statki, a nawet system do śledzenia ciężarówek, w który wyposażonych jest 90% tego typu pojazdów.

Zderzenie np. dwóch tankowców prowadzi do poważnej tragedii nie tylko w ofiarach ludzkich, ale także dla ekosystemu. Niestety historia pokazuje, że takie przypadki się zdarzały, mimo że nie były sterowane bezpośrednio przez sam system nawigacji (np. katastrofa tankowca Exxon Valdez, która w 1989 roku spowodowała spustoszenie flory i fauny u wybrzeży Alaski).

Jeszcze większe niebezpieczeństwo kryje się w systemach bezzałogowych – Irańskiemu inżynierowi udało się w 2011 roku przejąć drona należącego do wojska USA.

W stacji Fox News ukazał się film demonstrujący eksperyment Humpreysa:

http://video.foxnews.com/v/2567988429001/gps-hacking-and-terrorism-is-system-vulnerable?intcmp=related?playlist_id=929831913001

Oczywiście urządzenie zbudowane przez naukowca posiadało stosunkowo słabą antenę, ale to tylko kwestia odpowiednich rozmiarów…

Na pocieszenie pozostaje fakt, że budowany od lat europejski odpowiednik GPS o nazwie Galileo od niedawna pozwala już na „złapanie” pozycji.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

3 odpowiedzi na “Tylko 3 tysiące $ wystarczą do niezwykle niebezpiecznej zabawy z GPS”

  1. Excellent internet site. Plenty of helpful tips listed here. My business is delivering this to some friends ans also revealing with delicious. And indeed, because of the perspire!

  2. avatar TomTom pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł. A są nawigacje odporne na tego typu systemy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *