dodany: 07.01.2013 | tagi: , , , ,

Autor:

Ukryte słowa w Skypie

0

Polscy naukowcy z Instytutu Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej opracowali metodę przesyłania ukrytych wiadomości w popularnym komunikatorze Skype. Autorami są Wojciech Mazurczyk, Krzysztof Szczypiorski i Maciej Karaś, którzy ochrzcili swoje dedykowane narzędzie jako SkypeHide. Program ten wykorzystuje fakt specyfiki protokołu komunikatora, który podczas braku rozmowy tworzy bloki o wielkości 70 bajtów. Właśnie te porcje są zastępowane przez zaszyfrowaną informację wyprodukowaną przez SkypeHide. Podczas normalnej konwersacji przesyłane są bloki po 130 bajtów. Sam Skype ignoruje „puste” bloki, a dekodowanie następuje bezpośrednio w narzędziu naukowców.

Jak podaje jeden z twórców programu – Wojciech Mazurczyk – wykrycie użycia SkypeHide jest bardzo trudne. Przepustowość jaką oferuje narzędzie to średnio 1 kilobit na sekundę, niezależnie od tego czy prowadzona jest sama rozmowa głosowa, wideokonferencja, czy tylko komunikacja tekstowa. Nie jest to dużo, ale wystarczająco do przesyłania niewielkich poufnych informacji.

Ostatnio dość głośno mówi się o możliwości podsłuchania samej rozmowy prowadzonej przez Skype’a. To rozwiązanie co prawda nie zabezpiecza nas przed tym, ale za to pozwala prowadzić ukrytą rozmowę bez jakichkolwiek podejrzeń, gdyż ruch generowany przez SkypeHide jest praktycznie niewykrywalny.

Naukowcy swoją metodę mają zademonstrować na konferencji steganografii 1st ACM Workshop on Information Hiding and Multimedia Security, która odbędzie się w czerwcu tego roku w Montpellier we Francji. Krzysztof Szczypiorski podał wczoraj na Facebooku informację, iż pełne wyniki badań powyższego rozwiązania znajdą się w najbliższych dniach na portalu arXiv.org.

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Pasjonat komputerów od czasów epoki "bezmyszkowej".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *