dodany: 15.02.2013 | tagi: ,

Autor:

„Usterka” Google Play: dane użytkowników aplikacji przekazywane są autorowi

1

Dan Nolan, developer aplikacji na Androida pochodzący z Australii odkrył, że kupując jakąkolwiek aplikację w sklepie Google, użytkownik przekazuje swoje dane osobowe – imię, nazwisko, adres oraz e-mail. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że  Google w żadnym miejscu o tym nie informuje zarówno użytkowników, jak i developerów. Poza tym „Usterka” zdaje się być jak najbardziej zgodna z projektem. Dan Nolan podejrzewa bowiem, że Google traktuje zakup aplikacji jako transakcję Google Wallet za faktyczny produkt i dlatego pełne dane kupującego pojawiają się w historii transakcji.

Czym może skutkować taka usterka? Według Nolana autor aplikacji posiadając dane użytkowników może z łatwością ich namierzać i np. śledzić i nękać tych, którym aplikacja się nie spodobała – zwrócili ją bądź wystawili niepochlebną opinię. Poza tym posiadając takie dane bez problemu można założyć konto bankowe, dysponować kartami kredytowymi czy informacjami ubezpieczeniowymi. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy developer „złapie wirusa” i dane najzwyczajniej w świecie zostaną wykradzione.

Australijski developer domyśla się, że informacja o „usterce” do tej pory nie wyszła na światło dzienne nie dlatego, że nikt jej nie zauważył, ale dlatego, że niektórzy z autorów aplikacji mogli czerpać korzyści majątkowe ze sprzedaży danych osobowych klientów.

W tym miejscu warto się zastanowić, czy i w jakim stopniu dostawcy usług internetowych (w tym wypadku Google) są lojalni wobec swoich klientów? Czy „wyszukiwarkowy” potentat jest odosobniony w swoich działaniach, a może przywłaszczanie danych osobowych jest praktyką znaną szerszej grupie dostawców? Bo choć w realiach dzisiejszego Internetu sami rozdajemy na lewo i prawo poufne informacje na swój temat, to ja osobiście wolę wiedzieć kiedy i komu je powierzam.

avatar
Studentka inżynierii bezpieczeństwa
Miłośniczka nowych technologii z zawodowym przeczuleniem na bezpieczeństwo. Zafascynowana siłą Internetu ze szczególnym uwzględnieniem blogosfery.

Jedna odpowiedź do “„Usterka” Google Play: dane użytkowników aplikacji przekazywane są autorowi”

  1. Pretty a part of content material. I just now became aware of your website and accession funds to say i always purchase the fact is enjoyed consideration your web site posts. In whatever way I shall be subscribing in your augment or perhaps My spouse and i results you obtain admission to continually quick.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *