dodany: 17.05.2013 | tagi: ,

Autor:

Uwaga: dzieci w sieci!

0

Od najmłodszych lat są edukowane z zakresu znajomości obsługi komputera i Internetu. Współcześnie to bardzo przydatne narzędzie do pracy, nauki oraz zabawy. Zatem nic dziwnego, że już nawet przedszkolaki sprawnie surfują po necie!

STOP – zachowaj ostrożność!

Sieć jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić jak najwcześniej. Dzieciom i młodzieży nie trzeba przywoływać zalet Internetu. I bez tego spędzają w nim zbyt wiele czasu! Często są one bardziej doinformowane, aniżeli ich rodzice. Jednak najmłodsi użytkownicy są szczególnie narażeni na czyhające niebezpieczeństwa. Dzieci są naiwne i łatwowierne. Stąd tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to co robią, gdy uruchamiają przeglądarkę internetową.

Dobro dziecka jest najważniejsze. Zatem należy chronić je przed wszelkim złem. W rzeczywistości rodzice stale sprawdzają, czy wszystko z nimi w porządku. Są czujni i zapobiegawczy. Tak samo powinno być w konfrontacji z Internetem. Profilaktycznie warto sprawdzić jakie strony przegląda dziecko bądź zablokować nieodpowiednie dla niego witryny.

Kto lub co zagraża pociechom?

Wada wzroku, krzywy kręgosłup czy zaniedbywanie obowiązków domowych i szkolnych – są to oczywistości, o których stale się mówi. Jednak już nie tak często porusza się kwestię pedofilii w sieci czy zagrożeń, jakie czekają ze strony rozmaitych sekt i oszustów. Sieć internetowa kumuluje miliony użytkowników, dlatego jest to doskonałe miejsce poszukiwania potencjalnych ofiar!

Należy rozmawiać z dziećmi i uświadamiać je, że nie wolno spotykać się z obcymi, których poznały w Internecie czy podawać im danych osobowych, jakimi są m.in.: imię, nazwisko czy adres zamieszkania. Na portal społecznościowy może zalogować się każdy! Podanie fałszywych informacji, np. co do własnego wieku, czy utworzenie fikcyjnego konta to żaden problem. Kampanie społeczne oraz rozmaite filmy reklamowe próbują uzmysłowić dorosłym i pokazać, jakie mogą być konsekwencje teraźniejszej bierności czy braku zainteresowania losem swojego dziecka w sieci. 

Dziecko kontra dziecko

Nie tylko dorośli mogą być źródłem kłopotów w cyberprzestrzeni. Rówieśnicy również wzajemnie dla siebie stanowią niebezpieczeństwo. Nikomu nie można ufać bezgranicznie. W dobie cyfryzacji wszystkie nasze czyny mogą zostać sfotografowane czy nagrane kamerą. Każdemu może się noga powinąć – i nic w tym złego. Jednak istnieje ryzyko, że znajomi w ramach zabawy udostępnią kompromitujące nas materiały. I co wtedy?

Raz wrzucone pliki do sieci, trudno z niej usunąć. Rozpowszechnianie ich może w efekcie nas ośmieszyć i być powodem do długo trwającego wstydu. Nie wszyscy mają dystans i nie radzą sobie z odpieraniem krytyki. Inni za to nie potrafią oddzielić prywatności od życia publicznego, które prowadzą w Internecie. Często słyszy się o przykrych próbach samobójczych nieletnich, którzy padli ofiarą cyberprzestępczości i to z ręki kolegów z klasy!

Zasady użytkowania Internetu

Zatem, aby chronić najmłodszych użytkowników Internetu, należy wcześniej zapoznać się z regułami bezpieczeństwa. Każdy produkt rządzi się własnymi prawami użytkowania. Tak samo jest z Internetem. Zanim wpuścisz do niego swoje dziecko, obowiązkowo zapoznaj się z nimi – dostępne są na stronie Policji. W imię obrony swojej pociechy, załączone rady traktuj niczym osobisty dekalog.

avatar
Zajmuje się psychologią społeczną i wszelkimi mechanizmami funkcjonowania jednostki ludzkiej w interakcji z drugim człowiekiem.
Kończy studia z Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim i studiuje psychologię, która jest przedmiotem jej zainteresowań i przyszłym zawodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *