dodany: 26.04.2013 | tagi: , ,

Autor:

Użytkownicy portali społecznościowych najbardziej narażeni na fałszywe oferty i oszustwa

0

Prawie jedna czwarta z oszustw na Facebooku oferuje użytkownikom fałszywe metody jak zobaczyć kto oglądał ich profil – wynika z badań producenta oprogramowania antywirusowego Bitdefender.  Na podstawie sześciu miesięcy badań, okazało się również, że większość użytkowników chciało zobaczyć seks taśmy z udziałem Rihanny. Używana w przypadku jeden na pięć oszustw na Facebooku, ta pusta obietnica, to sztuczka do zdobycia prywatnych danych użytkowników i instalowania złośliwego oprogramowania.

Dla oszustów przyciąganie ciekawości użytkowników to czysty interes i nie czują wyrzutów sumienia posługując się kłamstwem

–  powiedział szef Strategii Bezpieczeństwa Bitdefender – Catalin Cosoi.

To rodzaj przypadku, gdy ciekawość zabija kota, czyli: choć coś jest ciekawe, kliknięcie może drogo kosztować użytkownika pod względem naruszenia prywatności lub gorszym. Częstotliwość niektórych tematów oszustw w mediach społecznościowych może nas nauczyć jak uniknąć oszustw. Dzięki temu możemy wam również przedstawić wgląd w ukryte pragnienia wielu użytkowników Facebooka

– dodaje Cosoi.

Badania Bitdefender wykazały również, że Rihanna i Taylor Swift to nazwiska gwiazd najczęściej używane przez oszustów w ostatnim półroczu. Ponad 17 procent wszystkich analizowanych przez Bitdefendera oszustw na portalach społecznościowych kusi użytkowników do klikania podejrzanych linków obietnicą zobaczenia filmu erotycznego z udziałem piosenkarki, która śpiewała takie hity jak „Umbrella” , „S&M”, „Diamonds” czy „Stay”.

Kim Kardashian, Megan Fox, Justin Bieber, Selena Gomez i Chris Brown były kolejnymi najbardziej nadużywanymi nazwiskami gwiazd, które wykorzystywali oszuści. Niedawno nazwisko amerykańskiego zapaśnika Johna Cena było użyte w oszustwie, donoszącym, że zmarł on od obrażeń głowy odniesionych podczas wykonywania skoku w walce.

Według badań Bitdefender angielscy i hiszpańscy użytkownicy Facebooka mogą paść ofiarą oszustów, obiecujących im ukazanie potencjalnych stalkerów (prześladowców) i byłych kochanków sprawdzających ich profile.

Francuzi są najbardziej zainteresowani zmianą wyglądu szaty graficznej portali społecznościowych. Ponad 10.000 francuzów zostało zainfekowanych przez oszustwo, które obiecywało zmianę kolorów ich osi czasu. Ponad 4 procent wszystkich oszustw krążących w ciągu ostatnich sześciu miesięcy miały haczyk „Dites au revoir au Facebook bleu”.

Chociaż użytkownicy wciąż dają się nabierać na takie oszustwa, zespół bezpieczeństwa Facebooka poczynił wiele ulepszeń w celu zmniejszenia złożoności i liczby oszustw. W kilku krajach, Bitdefender odnotował spadek rozprzestrzenia się oszukańczych i złośliwych linków w portalach społecznościowych.

TOP 10 zagrożeń na Facebooku

 

Źródło: BitDefender

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *