dodany: 12.11.2012 | tagi: ,

Autor:

Windows 8 bezbronny wobec 15% najpopularniejszego szkodliwego oprogramowania

3

W przeprowadzonym niedawno teście najbardziej powszechnych trojanów, botów, robaków, infektorów plików, rootkitów aktywnych w ciągu ostatniego półrocza Bitdefender stwierdził, że Microsoft Windows Defender nie jest tak dobry, jak o nim mówią. Najlepsi naukowcy z Bitdefendera, najlepsze, co mogli o nim powiedzieć to, że jest lepszy niż nic, a dokładniej:

 W celu ochrony komputera przed wirusami, kradzieżą danych i innego rodzaju złośliwym oprogramowaniem Windows Defender jest lepszy niż nic. Ale większość popularnych antywirusów może zrobić dużo więcej i dużo lepiej. Wniosek jest jasny: używanie komputera bez rozwiązań bezpieczeństwa jest wysoce ryzykowne.

Taka wiadomość na tydzień przed pierwszym Patch Tuesday dla Windowsa 8 sprawia, że pierwsza poprawka od razu znajdzie się na świeczniku. Oczywiście, jeśli jesteś optymistą, to stwierdzisz, że przecież Defender blokuje aż 85% wszystkich zagrożeń, czyli jest duże prawdopodobieństwo, że akurat Twojemu komputerowi nic się nie stanie. Pozostając jednak realistką stwierdzam, że 15% to bardzo dużo. To 61 programów z 385 przebadanych, z czego do naruszenia bezpieczeństwa od komputera domowego do systemu całej firmy wystarczy jeden, nawet najmniejszy.

Prawdą jest, że w porównaniu do braku oprogramowania antywirusowego, ogólne bezpieczeństwo jest dużo wyższe, ale jeśli 61 sztuk złośliwego oprogramowania, które są nam znane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy jest w stanie przebić się przez Windows Defender, to zaczynamy zastanawiać się, jaki będzie wskaźnik sukcesu dla świeżo odkrytych zagrożeń polimorficznego złośliwego oprogramowania

– powiedział starszy analityk e-zagrożeń Bitdefendera, Bogdan Botezatu, a główny badacz bezpieczeństwa Bitdefendera, Alexandru Balan dodał, że pomimo odważnego, nowego wyglądu Windowsa 8, jego wnętrze nie uległo poprawie.

Nawet jeśli nowy system operacyjny oferuje gruntowną zmianę w zakresie wizualnym z wprowadzaniem zaawansowanego UI, to Windows 8 z domyślnym programem antywirusowym rejestruje alarmujące oceny wykrycia złośliwego oprogramowania, które są podobne to tych z Windowsa 7.

Należy też nadmienić, że nie używając Windows Defendera czy jakiegokolwiek innego programu antywirusowego, wyniki były katastrofalne. 234 z 385 sztuk złośliwego oprogramowania były w stanie przejąć system. Kolejnych 138 próbek nie mogło zostać uruchomionych na komputerze z różnych powodów, sześć zagrożeń uruchomiło się, ale nagle uległo awarii, siedem innych uruchomiło się, ale ich ładunek został zablokowany przez UAC (z ang. User Account Control, Kontrola Konta Użytkownika).

Microsoft Patch Tuesday jest zaplanowany, jak zawsze, na drugi wtorek miesiąca – 13 listopada.

 

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

3 odpowiedzi na “Windows 8 bezbronny wobec 15% najpopularniejszego szkodliwego oprogramowania”

  1. avatar Adam Wicherek pisze:

    Liczba nie jest zła, lecz moim zdaniem przedwczesna. Poczekajmy chociaż pół roku, zobaczymy jak sobie będzie radził z nowymi zagrożeniami. Jaki będzie ewentualny czas łatania dziur.

  2. avatar rob pisze:

    Czy Windows Defender to tosamo co microsoft security esential?

  3. @rob – nie, to zupełnie inne narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *