dodany: 18.02.2013 | tagi: , ,

Autor:

„Wyrafinowany” atak na Facebooka

0

15 lutego w oświadczeniu na swoim blogu Facebook poinformował, że serwis społecznościowy stał się ofiarą „wyrafinowanego” ataku hakerów. Departament bezpieczeństwa Facebooka problemy zauważył w zeszłym miesiącu. Choć atak był na tyle poważny, że  mógł doprowadzić do wypłynięcia danych ponad miliarda użytkowników, to – jak zapewniono w oświadczeniu – nic nie wskazuje na to, że tak się stało.

Według Facebooka, do problemu miała się przyczynić luka w zabezpieczeniach oprogramowania Java Oracle, a do samego ataku doszło po  zarażeniu laptopów pracowników portalu za pomocą oprogramowania szpiegowskiego. Malware znalazł się na pracowniczych komputerach po tym, jak kilkoro z nich odwiedziło stronę jednego z developerów aplikacji mobilnych.

Amerykanie twierdzą, że źródło ataków znajduje się w Chinach. Pojawiły się również pogłoski, że hakerzy opracowujący ten rodzaj ataku pracują dla rządu chińskiego. Na poparcie tej teorii wskazuje poziom zaawansowania oprogramowania.

Facebook, posiadający dane ponad miliarda użytkowników z całego świata, jest nie lada gratką dla hakerów. Nic więc dziwnego, że staje się on celem ataków, które zapewne będą się powtarzać. I chociaż w oświadczeniu zapewniono, że portal nie szczędzi sił i środków na zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na zagrożenia, to warto mieć świadomość, że każdy system jest silny na tyle, na ile silne jest jego najsłabsze ogniowo.

Tym razem się udało, ale hakerzy także uczą się na błędach.

avatar
Studentka inżynierii bezpieczeństwa
Miłośniczka nowych technologii z zawodowym przeczuleniem na bezpieczeństwo. Zafascynowana siłą Internetu ze szczególnym uwzględnieniem blogosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *