dodany: 18.01.2013 | tagi: ,

Autor:

Zapraszamy na konferencję Informatyka jest kobietą!

0
Zapraszamy na konferencję Informatyka jest kobietą!

Ile razy słyszeliście, że świat IT to branża typowo męska? A co, jeśli powiemy Wam, że nie musi tak być? Kobiety wkraczają do męskiego świata IT i całkiem dobrze się w nim czują. Nie wierzycie?

W 2011 roku poziom zatrudnienia kobiet w Polsce wyniósł 53,1% w porównaniu do 72% zatrudnienia wśród mężczyzn. Choć kobiety coraz chętniej podejmują pracę w dziedzinach tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn, to wciąż istnieje wiele zawodów, w których stanowią one niewielki odsetek pracowników. Sytuacja ta dotyczy m.in. branży informatycznej. Według szacunków analityków, na rynku pracy będzie niedobór 700 tys. specjalistów IT. Średni poziom zatrudnienia kobiet na stanowiskach specjalistów IT wynosi 10%. Dla porównania w sektorze edukacji jest to 77,5%, a w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej ponad 80%.

Podobna sytuacja dotyczy podejmowania przez kobiety studiów na kierunkach informatycznych. Jak wynika z badań Gender Research przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie firmy CISCO, tylko 10% absolwentek szkół średnich decyduje się na kontynuowanie nauki w tym zakresie, pomimo, że aż 40% dziewcząt w wieku 17-19 lat wskazuje informatykę jako swój ulubiony przedmiot, a co druga przyznaje, że lubi informatykę. Przeprowadzone badania wskazują, że mała liczba kobiet w dziedzinie IT jest wynikiem stereotypowego myślenia i postrzegania branży związanej z Internetem jako „męskiego świata”.

logob2e

tp_full

23 stycznia o 09.30 w hotelu Radisson Blu w Szczecinie odbędzie się konferencja poświęcona sytuacji kobiet w branży IT i sposobom wykorzystania ich wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie.

Poszukajcie z nami odpowiedzi na pytania: Czy programista to wciąż kobieta? Czy w dziedzinie IT kobieta nietechniczna może odnaleźć siebie?

Wśród prelegentów znajdą się:

dr Marta Hozel-Koćmiel – członkini rady European Association of Women Resource Centres,

Agnieszka Sendłak – freelancer branży IT,

Ewa Galant – Product Manager w Object Connect, ale przede wszystkim główna  koordynatorka szczecińskich spotkań Geek Girls Carrots,

Rafał Malujda – radca prawny, sekretarz stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie i znany z działu prawnego WebSecurity.

Konferencja organizowana jest przez Technopark Pomerania w ramach projektu „ICT Business to Education”, którego realizacja ma przyczynić się do lepszego dostosowania oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym do potrzeb rynku pracy. Patronem konferencji i wspierania równych szans kobiet w IT jest WebSecurity. Partnerem wydarzenia jest  społeczność Geek Girls Carrots, zrzeszająca kobiety zafascynowane IT i nowymi technologiami.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji (wysyłając e-mail na adres b2e@spnt.pl). Bądźcie tam z nami!

avatar
WebSecurity.pl to największy w Polsce portal o bezpieczeństwie sieciowym.
WebSecurity.pl to codziennie aktualizowane źródło najnowszych informacji i interesujących artykułów z zakresu bezpieczeństwa IT. Na WebSecurity.pl dzielimy się z Wami wiedzą (know-how) i umiejętnościami (how-to), publikując pomocne wskazówki, porady, kursy i tutoriale. Na portalu znajdziecie także prezentacje sprzętu oraz recenzje oprogramowania. WebSecurity.pl to również baza najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *