dodany: 15.12.2012 | tagi: , , , ,

Autor:

Złe wiadomości dla Huawei i ZTE

0

Huawei i ZTE dostały kolejny cios. Najpierw były Stany Zjednoczone, później Australia, a teraz przyszedł czas na Europę. Komisja Europejska wezwała do podjęcia działań wobec dwóch firm twierdząc, że ich produkty mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na starym kontynencie. Wg Reutersa w raporcie można przeczytać, że:

Rosnąca obecność Chińczyków na rynku telekomunikacyjnym jest coraz częściej postrzegana przez wszystkich uczestników z państw UE oraz ekspertów jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Komitet ds. Wywiadu Amerykańskiej Izby Reprezentantów niedawno zachęcał firmy amerykańskie do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z Huawei i ZTE twierdząc, że para może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ze względu na możliwy wpływ państwa na spółki. Australia niedawno zablokowała udział Huawei w przetargu na dostawę sieci szerokopasmowej w całym kraju.

Dodatkowo wywiad brytyjskiego parlamentu i komisja bezpieczeństwa podały, że badają relacje Huawei z BT, któremu pomagało przy tworzeniu sieci 4G na terenie Wielkiej Brytanii. W 2010 Huawei wraz z rządowym CESG otworzyło nawet centrum testowania cyberbezpieczeństwa częściowo w celu rozwiania obaw o bezpieczeństwo.

Raport KE również pokazuje skutki rosnącej dominacji nad europejskimi producentami dwóch firm z Chin. Ich łączny udział w rynku wynosi obecnie 25%, jeszcze w 2006 ich udział wynosił 2,5%. Sugeruje także, że producenci w UE będą musieli zamknąć swoje linie produkcyjne, co znacznie zwiększy stopień zależności UE od sprzętu produkowanego w Chinach i stopień zagrożenia bezpieczeństwa.

Choć w raporcie znalazła się sugestia o rozpoczęciu dochodzenia ewentualnych opłat handlowych, sprawa nie została jeszcze skierowana przeciwko firmom, a sam raport nadal jest przedmiotem dyskusji członków Komisji Europejskiej i krajów członkowskich.

KE i Huawei nie wydały żadnego oświadczenia w te sprawie. ZTE powiedziało tylko, że nikt się jeszcze z nimi nie kontaktował w sprawie jakichkolwiek płatności. Na koniec oczywiście zapewnili o swojej transparentności i gotowości do współpracy.

 

Redaktor działu aktualności WebSecurity.pl. Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Propagatorka łączenia wolnego i otwartego oprogramowania i edukacji. Miłośniczka kawy, czekolady i książek psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *